Zemindeki Şıklık: Ev Dekorasyonuna Uygun Halı Seçimi

Halılar sadece iç mekanlarınızın ısınmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dekorasyonunuza katkı sağlayarak kısa sürede hoş bir atmosfer yaratır. Halı seçimi bu nedenle oldukça önemlidir. Örneğin parkeleriniz, salonunuz ya da oturma odanız için istediğiniz stili elde etmenize yeterli değilse eskitme kilimlerden yardım alabilirsiniz. İskandinav stiline uygun modern halılar da seçenekleriniz arasındadır. Hemen her zemin rengine ve dekorasyon stiline uyumlu üretilen halı modelleri, ölçüleri ve renk tonlarıyla öne çıkar. Bu sayede iç mekanlarınız için mükemmel halıya kısa sürede karar verebilirsiniz. 

Halı, kilim gibi zemin tekstili ürünleri, bir odaya stil kazandırmanın en etkili yoludur. Çünkü halılar zeminde bir hayli yer kaplar ve büyük ölçüde dikkat çeker. Bu sayede iç mekanlarda stil açısından belirleyici bir unsurdur. Halılar aynı zamanda dokuları ve hav yükseklikleri sayesinde konforlu yürüme alanları oluşturur. Bu nedenle zemin türüne göre yumuşak bir halı seçebilirsiniz. Ancak dekorasyon söz konusu olduğunda iç mekanınıza uyumlu renk ve ölçülerde halı seçmeniz gerekir. Bu aşamada ise birkaç püf noktaya dikkat ederek mükemmel dekorasyonlar elde edebilirsiniz. Gelin "halı seçiminde nelere dikkat edilmeli?", "renk seçimi nasıl yapılmalı?" gibi soruların yanıtlarına birlikte göz atalım.

Halı Seçiminde Stilin Önemi

Halılar günümüzde işlevsel özelliklerinden daha çok dekorasyon unsuru olmaları nedeniyle tercih edilir. Bu nedenle halı seçimlerinde iç mekanlarınızın stiline uygun olması son derece önemlidir. Divanev koleksiyonlarındaki her halı birçok konsepti ve tarzı birlikte destekler. Örneğin eskitme halılar, modern yöntemlerle üretildiğinden oldukça dayanıklı yapıya sahiptir. Bu ayrıcalığının yanı sıra retro, romantik ve klasik bir ambiyans için idealdir. Öte yandan geometrik desenlerde hazırlanan halılar ise İskandinav stilinde dekore edilmiş evler için idealdir. Fakat tüm bu halı seçenekleri modern mobilyaların bulunduğu alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Bu nedenle mobilyalarınız hazırsa ya da bu ürünlere karar verdiyseniz halı seçimi için genel stile odaklanabilirsiniz.

Odaya Göre Halı Seçimi

Hazır bir odaya göre halı seçimi yapmak istediğinizde öncelikle boyut için ölçü almanız gerekir. Halının yerleştirileceği alanı ölçtüğünüzde minimum ve maksimum olmak üzere iki ölçü belirlemeniz seçeneklerinizi artırır. Bu sayede kullanım alanına göre ideal bir halı tercih edebilirsiniz. Öte yandan kurulu bir odada dikkat etmeniz gereken ise duvar renkleri ve mobilyalardır. Bu aşamada odaya her eklenen eşya seçiminde olduğu gibi halı renk seçimi yapmanız gerekir. Duvarlar zemin gibi dikkat çeken alanlardır ve halı renginin hem eşyalara  hem de duvarlara uyumlu olması beklenir. Odanın konseptini belirlediyseniz modern, klasik, eskitme, spor stile sahip halı ya da kilimler arasında rahatlıkla seçim yapabilirsiniz. Örneğin çocuk odası ise daha renkli ve eğlenceli desenler tercih edebilir, salon için halı seçimi yaparken tasarımıyla dikkat çeken modellere göz atabilirsiniz.

Zemine Göre Halı Seçimi

Halı seçimi nasıl olmalı sorusunun yanıtı için zemin yapısını da dikkate almanız gerekir. Çünkü halı seçimi yaparken dekorasyonu etkileyen bir diğer unsur ise zemin çeşidi ve rengidir. Parke zeminler açık - koyu ahşap tonlarından oluşur ve ortama sıcak bir hava kazandırır. Ancak halı tonu doğru seçilmediğinde kasvetli ve uyumsuz bir ambiyans oluşmasına neden olabilir. Örneğin koyu kahverengi parke için krem rengi gibi kontrast oluşturacak halıları tercih edebilirsiniz. Çok koyu kahve tonlarında halılar yine kahverengi parkelerde kullanılabilir ancak diğer mobilyaları da hesaba katmanız gerekebilir. Bununla birlikte seramik ve mermer karolarınız desenli ise halınızı daha sade seçmeniz gerekir. Bu sayede desenler birbirine karışarak göz yoran bir ortam yaratmaz. Ayrıca odanın diğer alanlarında farklı renkler kullanmanız daha kolay olur. Zemine göre halı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ısıtma unsurudur. Ancak zemin ısıtmalı alanlarınızda halınızın çok kalın olmamasına dikkat etmeniz yeterlidir.

Mobilyaya Göre Halı Seçimi

Mobilyalar odanın stilini belirleyen en önemli ögelerdir. Örneğin oturma odasına koltuk, TV ünitesi, sehpa, berjer, kanepe, kitaplık ve diğer eşyalar modern stilde seçildiğinde halılar da bu dekorasyon tarzına uyum sağlamalıdır. Renkleri fark etmeksizin modern desenlerde tasarlanan halılar İskandinav tarzı için de idealdir. Ancak eskitme ve kilim desenli halılar daha çok klasik ve retro dekorasyonlara uyum sağlar. Son zamanlarda ev dekorasyon stillerinde yaygın olarak tercih edilen çağdaş stil ise retro ve modernin bir karışımı olduğundan malzemesi, rengi ve boyutu uyduğu sürece istediğiniz halıyı değerlendirebilirsiniz. Fakat halı seçim aşamasında da ürünlerin mevsime uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Halılar farklı hav yükseklikleri ile tasarlandıkları için yaz aylarına daha uygun rattan mobilya ve keten gibi ev tekstili ürünleriyle daha ince halıları tercih edebilirsiniz. Kış aylarında ise daha yumuşak ve kalın iplikli halılar seçebilirsiniz.

Halı Renk Seçimi

Mobilyaya göre halı seçimini tamamladıktan sonra renk uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü ev dekorasyonu halı seçimi söz konusu olduğunda ilk dikkat çeken detay renk bütünlüğüdür. Bu nedenle renklerin uyumlu seçilmesi hoş bir ambiyans yaratmanın ilk kurallarından biridir. Genel olarak bir odanın temel renklerini duvar ve zemin oluşturur. Duvara perdeler de dahildir. Eşyalarınızı ve aksesuarlarınızı daha renkli - desenli tercih etmek isterseniz temel renkleri basit tutmanız gerekir. Örneğin renkli berjer kullanmayı tercih ediyorsanız duvarlarınız beyaz, bej, krem ya da açık gri tonlarında olabilir. Bu sayede halınızı da renkli ve desenli seçebilirsiniz. Açık renk duvar ve zemin seçimi alanlarınızı daha ferah gösterir, ancak büyük alanlarınızda koyu renk tonlarını da tercih edebilir, halılarınızı antrasit, kahverengi, siyah renklerde alabilirsiniz. Divanev halı koleksiyonu farklı stillerde ve ölçülerde tasarımlardan oluştuğu için tüm iç mekanlarınıza uygun bir model bulmanız mümkündür. Siz de ev dekorasyonunuzda mobilyaya, duvara ve koltuğa göre halı seçimi yapmak isterseniz Divanev halı koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.