Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir eve taşındığınızda ya da yaşam alanınıza yeni bir soluk getirmek için birkaç değişiklik yapmayı planladığınızda tüm dekorasyon öğelerinin içinde mobilya seçimi önemli bir yer tutar. Kanepe, koltuk takımı, orta sehpa, yemek masası gibi mobilya gruplarının dekorasyonda belirleyici unsur olmasının başlıca nedeni, mobilya seçimi ile mekan genişliğinin birbiriyle bağlantılı olmasıdır. Tarzınızı yansıtan renkler, dekoratif objeler ve aydınlatma gibi diğer detaylar ise seçtiğiniz mobilya takımları etrafında şekillenir.

Oturma odanızın tasarımı söz konusu olduğunda dekorasyonda tercih ettiğiniz tema şık, minimalist veya modern ayrıntıları içerebilir. Ancak her şeyden önemlisi tercih ettiğiniz mobilya seçimi ile yaşam alanınızda rahatlığın ve işlevselliğin ön planda olmasıdır. Kullandığınız renklerin, desenlerin, aksesuarların tamamlayıcı öğeler olduğu ve tüm detayların mobilya çeşitleri ile bütünselliği yakaladığı bir dekorasyon fikri, konforlu bir alan oluşturmanıza yardımcı olur. Mobilya seçimi ile dikkate almanız gereken görsel detaylar şöyle sıralanır;

Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

Zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz, aile fertleriniz ile bir arada olduğunuz ve konuklarınızı ağırladığınız oturma odası evinizin dekorasyonunda öncelik verdiğiniz alanların başında yer alır. Bu nedenle mobilya seçimi ile oluşturacağınız stilin sizi yansıtan ayrıntılar içermesinin yanı sıra kullanışlı, fonksiyonel ve dayanıklı olması gerekir. Koltuk rengi seçimi kadar mobilya takımları için dikkate değer olan bazı detaylar konforlu bir yaşam alanı yaratmanıza olanak tanır.

Mobilya seçimi için zevkinizi yansıtan görsel temaları belirledikten hemen sonra mobilya çeşitlerinin kullanım aşamasında uzun ömürlü olması ve rahatlık sağlaması için dikkate almanız gereken unsurlar şöyle sıralanır;

Yukarıda belirtilen etkenlerin yanı sıra oturma odanızın dekorasyonu için seçtiğiniz mobilya ve aksesuarların yaşam tarzınız ile uyumlu olması gerekir. Örnek olarak; misafirlerinizi geniş koltuk takımları ile ağırlamak istiyorsanız, köşe kanepeler sizin için ideal bir seçim olabilir. Diğer yandan kalabalık aile bireyleri ile keyifli sofralarda bir araya gelmeyi seviyorsanız, açılır yemek masası ile yemek odanızı dekore edebilirsiniz.

Mobilya seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir başka ayrıntı ise kanepenizin fonksiyonel olmasıdır. Tek başınıza veya sevdiklerinizle film seyrederken rahat edeceğiniz bir tasarım her zaman iyi bir fikir olur. Ancak açıldığında konforlu bir yatağa dönüşen ve kapattığınızda kolayca eski haline dönen kanepe modelleri özellikle yatılı misafirleriniz için ihtiyacınızı karşılar. Oturma odası veya salonda kullanacağınız oturma gruplarını modern tasarımıyla konforu ve estetik görünümü bir araya getiren Divanev açılır kanepe modelleri arasından seçebilirsiniz.

Mobilya Seçiminde Renk Uyumu: Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam alanınızın büyüklüğü, mobilyalarınızın genişliği kadar renkleri ile doğru orantılı bir etken olur. Küçük mekanlarda tercih edeceğiniz renklerin koyu tonlar yerine daha açık ve yumuşak renklerde olması alanın ferah görünmesine yardımcı olur. Diğer yandan geniş salonlara yerleştirilen mobilyaların renklerinde zıtlığın uyumundan faydalanabilirsiniz. Baskın renklerde masa ve sehpalar, TV ünitesi ve vitrin gibi mobilyaları naturel renk tonlarında koltuk takımları ile eşleştirebilir, kontrast sağlayabilirsiniz.

Koltuk kumaş renkleri ve dekorasyonda kullandığınız diğer renk unsurları birbirinin alt tonlarında veya tamamlayıcı renklerde olabilir. Örneğin, grinin açık tonlarına boyanmış duvarlar koltuk takımı üzerinde kullanılan kadife kumaşın koyu rengini ön plana çıkarır. Daha minimalist bir dekorasyon oluşturmayı tercih ettiğinizde ise aynı açık gri duvarları daha koyu tonlarda gri bir koltuk takımı ile eşleştirebilirsiniz. Mobilya renkleri kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir. Sade ama aynı zamanda dikkat çeken tasarımlardan hoşlanıyorsanız, pastel renkler ile mini desen baskılarını bir araya getiren bir konsol yemek odanızı aydınlık bir görünüme kavuşturur. Diğer yandan konsol tasarımında kullanılan rose çerçeveler, pirinç kulplar ve desenler incelikli dekorasyon zevkinizi yansıtan zarif ayrıntılardan sadece birkaçıdır.

Mobilya Takımları Nasıl Oluşturulur?

Evinizin dekorasyonunda kullanacağınız mobilya seçimi için Divanev pek çok seçenek sunar. Koltuk takımları, yemek odası, kitaplık, sehpa ile birlikte ihtiyacınız olan tüm mobilya çeşitleri arasında zevkinizi yansıtan parçaları seçerek eşleştirebilirsiniz. Mobilya takımlarını oluşturmadan önce alanın duvardan duvara ölçüsünü almak, kapı ve pencerelerin yerlerini göz önünde bulundurmak, duvarlarda bulunan girinti ve çıkıntıları hesap etmek mobilya seçimi için yol gösterici olur.

Yaşam alanınızın genişliği ile uyumlu mobilya takımlarını belirlerken Divanev tasarımlarının arasında dekorasyon stilinizi yansıtan modelleri, renkleri, kumaş seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Klasik öğeleri içinde barındıran mobilya seçimi için kadife kumaşlar ile ahşap ayrıntılara sahip kanepeler, mermer ve meşe ile tasarlanmış orta sehpalar arasında seçim yapabilirsiniz.

Konforu ve estetiği bir arada sunan farklı modellerin arasından yapacağınız mobilya seçimi, evinizin dekorasyonuna değer katmanın yoludur. Her zevke ve bütçeye uygun Divanev mobilya fiyatları ve çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak ve evinizi güzelleştiren tasarımları keşfetmek için divanev.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.