Dikdörtgen Salonlarda Dekorasyon Trendleri ve Yenilikçi Fikirler

 

Yemek ve yaşam alanınızı döşerken mobilyaların yanı sıra dekoratif unsurların da büyük bir görsel etkisi vardır. Dikdörtgen salon dekorasyonunda altın kural ise uygun dekorasyonu elde etmek için ilk olarak ne kadar dikdörtgen alanınız olduğunu hesaplamaktır. Böylece büyük mobilyaları en iyi şekilde yerleştirebilir ve kalan alanı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Dikdörtgen salon dizaynı, L ya da kare salonlardan çok farklı değildir. Çünkü her oturma odası ya da salon zarif görünüme sahip olmalı ve monoton olmamalıdır. Ancak alan söz konusu olduğunda daha iyi değerlendirmek ve eşyalardan maksimum verim alabilmek adına salonun şekli de oldukça önemlidir. Gelin dar, geniş ya da uzun bir dikdörtgen salon nasıl dekore edilir birlikte göz atalım.

Mobilyaları Odayı Bölmek için Kullanın

Geniş ve uzun dikdörtgen salonları hem yemek odası hemde oturma odası olarak kullanmak son yıllarda oldukça popüler. Bu nedenle sahip olduğunuz bu alanı ikiye bölerek iki farklı konsept uygulayabilir ve konuklarınızı dilediğiniz şekilde ağırlayabilirsiniz. Örneğin blok kitaplıklar salonu ayırmak için idealdir, mükemmel bir seperatör ve paravan işlevine sahiptir. Aynı zamanda bu blok kitaplıklara dekorasyonu tamamlayan objeler de yerleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken salonun yemek bölümünü ayıracağınız alana karar vermek ve duvara yatay değil dikey şekilde arkalı önlü geniş iki kitaplık yerleştirmektir. Dikdörtgen salon dekorasyonu, odanın genişliği ve uzunluğu ile yakından alakalı olduğu için odayı bölmek için kullanacağınız kitaplıkları yürüme alanını daraltmayacak şekilde seçmeniz tavsiye edilir. 

Her bir alanı orantılı olarak sınırlandırmak odanın çok uzun görünmesini engeller. Özellikle uzun ve dar dikdörtgen salon dekorasyonu en olarak kısıtlı alan anlamına gelir ve eşya yerleşimi bu tip salonlarda daha önemlidir. Dar salonunuzda bir kanepe, şifonyer ve hatta bir TV ünitesi, alanları etkili bir şekilde bölmek için gizli silahınız olabilir. Büfe veya kanepenin arkasına yemek masası yerleştirebilir, ünitenin arkasını duvar olarak değerlendirebilirsiniz.

Uzun Duvara TV ünitesi Yerleştirin

Kapı ve pencerelerin sayısı ve bunların konumu, bir odanın döşenme olanaklarını sınırlar. Genellikle bir salonun kısa duvarında koridora açılan bir kapı, karşı duvarda ise pencereler, balkon veya bahçe kapıları vardır. Bu nedenle TV ünitesi için en uygun yer genellikle uzun duvardır. Özellikle dikdörtgen salon yerleşimini bölerek yaptıysanız duvarı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Böylece uzun görünüm yerine daha samimi ve hoş bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Dikdörtgen salon dekorasyonu, duvarlar, büyük mobilyalar ve tekstil ürünlerinin yerleşimi tamamlandığında %90’lık kısım bitmiş sayılır. Çünkü aksesuarlar ve aydınlatma öğeleri bir dekorasyonda son ve en etkili dokunuşlardır. Bu nedenle boyutlarına bağlı olarak dikdörtgen salonunuzda iki veya daha fazla odak noktası oluşturabilirsiniz. Yemek masası, panoramik manzaralı geniş bir pencere, büyük bir TV ekranı veya duvarda heybetli bir tablo, önemli bir tasarım parçası veya bir piyano dikdörtgen salonu değerlendirmenin en iyi yollarıdır.

Her Eşyayı Duvara Yaklaştırmayın

Her şey dengeli olduğu sürece dikdörtgen salon dekorasyonunda mobilyalarınızı yerleştirmek için tüm duvarları kullanmak zorunda değilsiniz. Evdeki alan izin veriyorsa salonun ortasına bir kanepe koyarak veya şeffaf bölücü yerleştirerek farklı konseptler deneyebilirsiniz. Çünkü dikdörtgen salon dekorasyonu fikirleri genellikle ferah alanı koruyarak işlevsel alanlar elde etmekle alakalıdır. 

Uzun, dar bir salonda duvara yaslanan mobilyalar bu alanın uzunluğunu özellikle vurgular. Öte yandan kanepeleri duvardan ayrı yerleştirirseniz salonun ortasında büyük bir boş alan bırakmadan sıcak bir hava yaratmış olursunuz.

Hareket Alanlarını Hesaplayın

Küçük dikdörtgen oda dizaynında mobilyaların düzeni çok daha önemlidir. Çünkü yanlış yerleştirilen bir koltuk ya da masa odayı hem kalabalık gösterir hem de her yere rahatlıkla hareket edemeyebilirsiniz. Salonun ortasına bir kanepe yerleştirdiğinizde oturma alanının arkasında net bir yürüyüş yolu el edebilirsiniz. Bu yol, televizyon izleyenlerin rahatsız olmasını da engeller.

Dikdörtgen salon dekorasyonunda mobilyalar bitişik olarak da yerleştirilebilir, ancak söz konusu hareket alanı olduğunda mobilyalar arasında az da olsa mutlaka bir genişlik olmalıdır.

Renk Vurgularından Yararlanın

Yumuşak ve nötr tonlar huzur verir ve bu nedenle sıklıkla kullanılır. Beyaz duvar ve tavan ile odadaki farklı unsurları birbirine bağlayan ve bu sayede mekan algısını arttıran diğer renkleri de kullanabilirsiniz. Çünkü beyaz oldukça geniş gösteren bir renktir ve diğer renklerin kullanımına izin verirken mükemmel bir denge sağlar. Bu nedenle “dikdörtgen salon nasıl yerleştirilir?” diye düşünmek zorunda kalmadan dilediğiniz stil ve konsepti uygulayabilirsiniz. 

Duvarları renkli eşyalarla doldurabilir, odanın uzun algısını dengeleyebilirsiniz. Uzun bir duvarın monotonluğunu kırmak için bir dizi küçük fotoğraf veya baskı yerine, bir veya iki büyük tablo da seçebilirsiniz. Görsel algıda alanı genişletmek için kısa bir duvara büyük bir dikdörtgen salon aynası asmak da iyi bir fikirdir. Her mobilya düzenlemesinin altına halı döşeyerek farklı bölgelerin işlevini ayırmak dekorasyonu daha kolay tamamlamanıza yardımcı olur. Özellikle duvar ve mobilya-tekstil ürünlerin rengini kontrast kullanırsanız daha modern alanlar elde edebilirsiniz.

Aydınlatma ve Tamamlayıcı Öğeleri Seçin

Dikdörtgen salon koltuk yerleştirme işlemi tamamlandığında büyük ölçüde hazır demektir. Ancak aydınlatma ürünleri ve tamamlayıcı parçalar olmadan hiçbir dekorasyon %100 tamamlanmış sayılmaz. Tamamlayıcı öğeler işlevselliği artırmak için idealdir. Örneğin dikdörtgen bir alanda büyük ve uzun masa ya da sehpa kullanamadığınızda koltuk yanı sehpalardan yararlanabilirsiniz. Oturma grubu yetersiz kaldığında ve yeteri kadar oturma alanınız olmadığında ise puflar büyük yardımcılardır. 

Aydınlatma ise eşyaların konumunu vurgular, dilediğiniz yeri ön plana çıkarır. Bu nedenle dikdörtgen salon dekorasyonunda aydınlatmaların gücünden yararlanabilirsiniz. Dikdörtgen salon avizeleri için üçlü ya da dörtlü sarkıt lambaları kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise uzun salonda bu yatay olarak uzun görünen sarkıt avizeleri dikey olarak yerleştirmektir. Bu sayede avizenin uzun kısmı, odanın duvara yakın yerlerine dönük kalır ve alanın daha dengeli görünmesini sağlar. Siz de dikdörtgen salonlarınızı yeniden dekore etmek ve yeni bir salonu sıfırdan oluşturmak isterseniz her alan uygun mobilya ve tamamlayıcılar bulabileceğiniz Divanev koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

 

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.