Çalışma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Sağlıklı çalışma denilince çoğu kişinin aklına hemen yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masası ve ergonomik bir koltuk gelir. Bununla birlikte, genellikle unutulan ve göz ardı edilen nokta ise doğru çalışma ışığıdır. Doğru çalışma odası aydınlatması, yoğun çalışma için oldukça önemlidir. Çünkü ister mutfak ister çalışma odası olsun bir odanın aydınlatması motivasyonunuzu doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Yetersiz ışık hem görüş alanınız hem de ruhsal durumunuz açısından olumsuz etki yaratır. Bu nedenle masanız başta olmak üzere odanın belirli noktalarında aydınlatma ürünü kullanarak gün için ihtiyacınız olan ışık miktarını ayarlayabilir ve ideal bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. 

Çoğu çalışma odası aydınlatma açısından doğal gün ışığına sahiptir. Bu sadece çok fazla ışık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dış dünya ile bir bağlantı oluşturur. Aydınlık bir oda ise üretkenliğinizi ve konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkiler. Ancak günün farklı saatlerinde odanız yeterince aydınlık olmaz. Bu nedenle çalışmalarınızı verimli bir şekilde sürdürebilmeniz için her an iyi bir çalışma odası aydınlatması satın almanız gerekir. Çalışma odanız ya da iş yeriniz için aydınlatma seçerken masa lambalarından zemin lambalarına, avizelerden sarkıt lambalara kadar farklı aydınlatma türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Çalışma odası aydınlatması seçimi konusunda ise yaptığınız işe bağlı olarak ışık çıkışı, gün ışığı miktarı, odanın büyüklüğü, ışık tonu gibi detaylara dikkat edebilirsiniz. Siz de "çalışma odası aydınlatması nasıl olmalı?" diye merak ediyorsanız, gelin doğru aydınlatma ipuçlarına birlikte göz atalım.

Tüm Odayı Aydınlatın

İşinizi ağırlıklı olarak bilgisayardan yapıyorsanız, çalışma odası aydınlatmasını göz ardı etmeniz olasıdır. Çünkü çoğu kişi bilgisayar ekranın yeterli ışık sağladığını düşünür. Ancak bulunduğunuz oda iyi aydınlatılmamışsa PC ekranınız ile genel ışık arasında kontrast oldukça fazladır. Bu da gözlerinizin yorulmasına neden olur. Bu nedenle ofis ya da çalışma odası aydınlatması için iyi bir temel oluşturmanız son derece önemlidir. Örneğin yeterli ışık sağlayan sarkıt lamba odanın büyük bölümünü aydınlatmak ve bu kontrasttan kaçınmak için idealdir.

Masaya Aydınlatma Ögeleri Yerleştirin

Ev çalışma odası aydınlatması temel düzene uygunsa üzerinde çalıştığınız masa için ek aydınlatma ürünlerine göz atabilirsiniz. Çalışma belgelerini okumak ya da not almak istediğinizde masa yüzeyini ekstra iyi aydınlatmak için bir masa lambası satın alabilirsiniz. Bu aydınlatma ürünleri oldukça pratik ve taşınabilirdir.

Masa lambası ile birlikte abajur veya duvar lambası gibi portatif aydınlatmaları da çalışma odası aydınlatması için seçebilirsiniz. Bununla birlikte odanın sahip olduğu gün ışığına göre lambanın ısı değeri ya da tonu gibi seçimler de yapmanız gerekir. Örneğin çalışma masası için lamba seçerken Kelvin değerine göz atabilir, ideal parlaklığı kısa sürede elde edebilirsiniz. Öte yandan çalışma masası abajur modelleri de hoş bir aydınlatma sağlar. Çünkü her zaman yoğun ışık altında çalışmak istemeyebilirsiniz. Örneğin abajurlar sayesinde iş günü sonunda yarım kalmış çalışmalarınızı sakin bir ışık altında tamamlayabilirsiniz.

Çalışma Odasını Tamamlamak için Lambader Kullanın

Çalışma odası aydınlatması söz konusu olduğunda köşelerin karanlık kalmasını önlemek için zemin modeli çalışma odası lambası kullanabilirsiniz. Büyük bir odada sarkıt lamba her noktayı aydınlatmayabilir. Bu nedenle masa, duvar, zemin aydınlatmaları ile desteklenmesi ve ideal çalışma ortamı için doğru lambaların seçilmesi önemlidir. Lambader ise taşınabilir ve yüksek bir aydınlatma olduğundan hemen her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Örneğin masanızın yanına yerleştirerek masa ve etrafını aydınlatabilir, koltuğunuzun çevresinde kullanarak ideal bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca çalışma odası aydınlatması olarak lambader ile çalışabilir ve yeterli aydınlatma için başınızın hemen üzerine (ekstra) bir tavan lambası asmak zorunda kalmazsınız.

Çalışma Odanızın Lamba İhtiyacını Belirleyin

Çalışma odası aydınlatması seçiminde ihtiyacınız olan lamba sayısı; gün ışığı, odanın büyüklüğü, duvar renkleri gibi etkenlere bağlıdır. Çünkü büyük bir çalışma odası ışıklandırması için sarkıt ve masa lambası yeterli olmayabilir. Bununla birlikte odanın gün için aldığı ışık miktarı da oldukça önemlidir. Bu sayede gündüz saatlerinde ideal ışık miktarını yapay ışık olmadan elde edebilirsiniz. Öte yandan çalışma odası aydınlatması seçerken göz ardı edilen bir diğer nokta ise duvar renklerinizdir. Çok dikkat edilmese de duvar renkleri bir odanın aydınlatmasını doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Açık renkli duvarlar iyi bir yansıtıcıdır ve odanın daha ferah, geniş ve aydınlık görünmesine yardımcı olur. Koyu renkler ise ışığı soğurur ve daha az aydınlık bir ortam sağlar. Bu tür odalarda yüksek lümen değerine sahip ampuller tercih edebilirsiniz.

Işığın Sıcaklığını ve Parlaklığını Doğru Seçin

Çalışma odası aydınlatması söz konusu olduğunda çok parlak ya da loş bir ışık olmaması gerekir. Bir lambanın renk sıcaklığı da iş yeriniz için doğru aydınlatmanın seçilmesinde önemli bir rol oynar. Açık renk, performansınız ve odaklanmanız için idealdir. Parlak beyaz ışık, daha iyi konsantre olmanızı sağlar ve yorulmanızı önler. Çalışma odanız için en az 4000 Kelvin (K) renk sıcaklığı önerilir. 

Evde veya ofiste fark etmeksizin çalışma odası aydınlatması için doğru ışık çıkışı da çok önemlidir. Işık çıkışı, bir odada yayılan toplam ışık miktarıdır ve LUX cinsinden ifade edilir. LUX metrekare başına ihtiyaç duyulan lümen sayısı olarak da bilinir. Bir çalışma odası için minimum 500 LUX aydınlatma önerilir. Böylece odanız için kaç lambaya ihtiyacınız olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz. Örneğin ofis alanınız 10m² ise çalışma alanınızı düzgün bir şekilde aydınlatmak için 500x10 = 5000 lümen gerekir.

Dekoratif Aydınlatmalar Seçin

Çalışma odası aydınlatması için göz ardı edilen bir diğer konu ise dekorasyondur. Ancak karmaşık bir oda düşüncelerinizi ve konsantrasyonunuzu da olumsuz etkilerken sade ve göze hitap eden bir çalışma ortamı motive olmanıza yardımcı olur. Bu nedenle çalışma odası avize modelleri seçiminde uyumlu bir ürün seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Çalışma odası avize, sarkıt, abajur ya da lambader modeli odanın diğer mobilya ürünleriyle renk ve tasarım açısından uyumlu olmalıdır. Bu sayede göz yormayan sakin bir çalışma odası aydınlatması seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Siz de çalışma odanızın aydınlatmasını gözden geçirmek ve daha uygun hale getirmek istiyorsanız Divanev aydınlatma koleksiyonları arasında yer alan her dekorasyonla uyumlu lambader, sarkıt ve avize modelleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.