Yeni Yıl Yeni Dokunuşlar: 2023 Ev Dekorasyonu Trendleri

2023 ev dekorasyon trendleri ve renk paleti uzmanlar tarafından yılın başında açıklandığı andan itibaren sadece stil anlamında değil, anlayış açısından da dikkat çeker. Yeni ev dekorasyonu yapmak isteyenler için estetik kaygı güden, dünyaya / insana faydalı bilinçle hazırlanan trendler önerilir. 2023 yılında evinizi yeniden dekore etmek ya da yeni bir ev kurmak istiyorsanız bu trendler arasından size en uygun olanı seçip uygulamayı rafine zevklerle bir araya getirebilirsiniz. Üstelik bu trendleri uygulamak için düşük bütçe ve doğru seçimler yapmak yeterlidir. 

2023 ev dekorasyon trendleri denildiği zaman akla ilk gelenler yıllardır mobilyalarda var olan tercihlerin bazı değişiklikler ile sürdürülmesi olur. 2023 ev dekorasyon trendleri temelini oluşturan Wellness ve sürdürülebilirlik anlayışları ile bir araya gelen geleneksel mobilya tasarımları ortaya farklı görüntüler çıkarır. 

2023 ev dekorasyon trendleri arasında yer alan Wellness en genel tanımı ile ruhani ve fiziksel sağlık için yaşam alanlarının dekore edilmesi olarak tanımlanabilir. Kullanılan her malzemenin seçiminden dekorasyon unsurlarına kadar her detayda mental ve fiziksel sağlığın daha iyi hale getirilmesi hedeflenir. Sakin ve dinlendirici renk paletleri ile renklerin enerjisini kullanmak, doğal materyaller kullanmak, tütsülük ve buhurdanlık gibi dekoratif objelere daha sık yer vermek 2023 ev dekorasyon trendleri arasındaki Wellness stiline hizmet eder. 

2023 renkleri denildiğinde sadece dingin tonlar ve doğadan materyaller ile sınırlı kalmak yerine farklı zevklere hitap eden akımlar da ele alınmalıdır. Pembe, mavi ve yeşillerin çarpıcı renk tonları ile elde edilen “Color Power” ve koyu tonlarla yaratılan “Dark Academia” 2023 ev dekorasyon trendleri arasında yükselişe geçer. 

2023 ev dekorasyon trendleri ile modern mobilyaların köşelerinde uygulanan yumuşak kıvrımlar, halkalı dekorasyon objeleri ve yontulmuş kenarlar yılların getirdiği sert çizgilerin yerini almaya başlar. Bu stilde, modern çizgi korunsa da yumuşak kenarlar ile 2023’te tekrar hatırlanan Art Deco akımı ve geleneksel mobilyaların kıvrımlı hatlarına atıfta bulunulur.

Dekorasyonda Sürdürülebilirlik Anlayışı

Mobilya trend uzmanlarının 2023 ev dekorasyon trendleri ve sonrası için genel tanımlaması lokal, iyimser ve zanaatkar kavramlarının çerçevesinde çevreci yaklaşımın benimsenmesi olur. Sürdürülebilirlik anlayışı ile doğaya saygılı ve geleceğe yatırım yapan mobilyalar, dekoratif eşyalar ve ürün seçimleri 2023 ev dekorasyon trendleri ana temalarındandır. Kişilerin farkındalığının yüksek olması, dünyanın bugünü ve geleceği için özenle çalışan markalardan tercihini yapması tavsiye edilir. 

İster renkli ev dekorasyonu ister açık tonlardan yana dekorasyon paletini hatırlayın, 2023 ev dekorasyon trendleri arasında yer alan sürdürülebilirlik anlayışında hedef farklıdır. Yenilenmiş malzeme kullanımı, mobilyanın üretim aşamasında çevreye saygılı yaklaşımın benimsenmesi ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı gibi farklı yöntemler ile evi dekore etmek hedeflenir. Geleneksel ve modern ev dekorasyonu gibi farklı stillere uygulanabilen bu yaklaşımda amaç doğaya saygılı olmaktır. Bunu yapmanın yolu da 2023 ev dekorasyon trendleri uygularken Divanev gibi üretim aşamasında tüm kaynakları etkin bir şekilde kullanarak çevre kirliliği ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen, insana ve doğaya saygılı üretim yapan markalara yönelmek olur.

Karanlıktan Doğan Güzellik

2023 ev dekorasyonu trendleri arasında en çok dikkat çeken akım karanlık tonların dekorasyonda bolca kendine yer bulduğu Dark Academia’dan ilhamla ortaya çıkan anlayıştır. 1920 ile 1940’lı yılların üniversite öğrencileri giyiminden ilham alınarak entelektüel bir anlayışla cinsiyetsiz olarak ortaya çıkan stil zaman içinde evrim geçirir. Başlangıçta sadece giyim tarzı olan Dark Academia her geçen gün kendi hayranlarını yaratarak dekorasyon ve diğer alanlara yansıyarak 2023 ev dekorasyon trendleri ile bir estetik anlayışa dönüşür. 

Yıllar boyunca evin karanlık ve kasvetli görünmesinden korkarak uygulamasından kaçınılan koyu tonlar 2023 ev dekorasyon trendleri ile dekorasyona daha fazla dahil olmaya başlar. Tek bir koltuk, tek bir dekor, tek bir köşe derken en sonunda tamamen koyu tonlarla dolu uygulamalar öne çıkar. Tarihi, etkileyici ve sinematografik bir görüntü veren koyu tonlarda ev dekorasyonu renk uyumu da 2023 ev dekorasyon trendleri için önemlidir. Koyu kahve, acı kahve, koyu lacivert, siyah, füme ve koyu yeşiller cesurca dekorasyon mekanının her alanında kullanılır. Duvarlar, zemin, halılar ve dekorasyon objelerinde modern çizgiye sahip koyu renkli seçimler ile 2023 ev dekorasyon trendleri arasındaki Dark Academia stili yaratılır. Koyu renklerle bütünleşen kadife kumaşlı koltuk takımları, ceviz rengi ahşap bölümleri ve hardal sarısı, zeytin yeşili gibi tonlarla alana renk katılan tasarımlar bu anlayışta dikkat çeker.

Doğal ve İç Açıcı Bir Sentez: Metaller ve Bitkiler

2023 dekorasyon trendleri arasında aslında son birkaç yıldır insanların tercihi olan konular öne çıkar. Sade ve minimal tasarıma yönelmek, ahşap görünümü ve metali bir arada kullanmak, fazla eşyalardan arınmak insanların tercihleri arasındadır. Özellikle Z kuşağının ebeveynlerinin evinde gördüğü hiç kullanılmayan ve âtıl kalan fazla eşyadan sıkılmış olması kendi evlerinde minimalliğe yönelmelerini tetikler. Tabii ki bu anlayışın 2023 ev dekorasyon trendleri arasında yer almasında çevreci bilincin artması ve ihtiyaçların öne çıkmasının da etkisi vardır. 

Bitkiler, ahşap ve bambu malzemeler, hasır ipler, jüt kumaşlar, keten ve pamuk gibi doğal malzemeler, metaller… Tüm bunlar son yılların en popüler seçimleri olmakla birlikte aslında 2023 ev dekorasyon trendleri arasındaki bir dekorasyon tarzına hitap eder. Japandi tasarım olarak bilinen İskandinav ve Japon dekorasyon anlayışlarının bir araya gelmesinden oluşan stil tüm bu materyalleri içerir. Mobilyalardan çok kendini dekoratif objelerde gösteren 2023 ev dekorasyon trendleri anlayışına göre yaşam alanları sade ve dinlendirici bir vaha gibi dekore edilir. Bol bitki kullanımı, dekoratif objelerde ve mobilyada metal ve açık renk ahşap seçimi, doğal kumaşlara yönelmek bu trendin başlıca unsurları arasındadır. Aydınlatmadan halıya birçok farklı alanda bu stile uygun olarak parçalar seçerek 2023 ev dekorasyon trendleri ile evinizi yenilemeniz mümkündür. 

2023 ev dekorasyon trendleri ile minimal, sakin ve dinlendirici dekoratif objelere evinizde yer verirken ince ve estetik çizgilere yönelebilirsiniz. Geniş ve hantal hacimler yerine ince ve az yer kaplayan, boşluklu tasarımları seçerek daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. 2023 salon dekorasyonu için tüm trendlere uygun olan farklı renk, kumaş ve dokudaki mobilyalara Divanev ile ulaşabilir mekanın detaylarında kalite ve estetiği bir araya getiren dekoratif objeleri kullanabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.