Salonunuzu Geniş Gösterin: Doğru Boyut ve Modelde Halı Seçimi

Halı, ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biri olarak öne çıkar. Evinizin daha sıcak bir atmosfer sunmasını sağlayan halı sayesinde dekorasyonda istediğiniz konsepti oluşturabilirsiniz. Birbirinden farklı tasarımlara sahip salon halısı modelleri arasından odanıza uygun boyuttaki modeli tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda ferah görünüm oluşturmanızı sağlayacak çeşitler ile evinizin konforunu artırabilirsiniz. Doğru boyut ve modelde halı seçmek için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar sayesinde yaşam alanınıza en uygun halıyı bulabilirsiniz.

Salon halısı almak istiyorsanız, yüzlerce seçenekle karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Halı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken unsurları bilerek istediğiniz dekorasyonu ve geniş görünümü kolayca oluşturabilirsiniz. Salonların olmazsa olmazı halı ile tek dokunuşta dekorasyonunuzu bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Odanın Ölçüsüne Göre Halı Seçin

Salonunuzu normalden çok daha geniş göstermek, evin içinde kendinizi daha rahat ve ferah hissetmenizi sağlayabilir. Özellikle küçük bir salonunuz varsa, bazı taktiklerle odanızı çok daha geniş gösterebilirsiniz. Öncelikle salonun ölçüsüne uygun halı tercih etmeye özen göstermelisiniz. Salon halısı ölçüleri oldukça değişkendir ve farklı boyutlardaki odalara uyum sağlayan seçenekler vardır. Tercih edeceğiniz halının salonunuzda ne fazla büyük görünmesi ne de küçük kalması gerekir. Bunun için öncelikle duvardan duvara metrekare olarak ölçüm yapabilirsiniz.

Oturma odanızı geniş göstermek için koltuklarınızın hepsini kapsayacak boyuttaki halıları tercih edebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken detay, mobilyalarınızın duvara yaslı olmaması ve halınızın da mobilya bitiminden sonra 15 cm kadar görünmesidir. Böylece istediğiniz ferah görünümü oluşturabilirsiniz. Ancak küçük bir salona sahipseniz ve mobilyalarınız duvara yaslı duruyorsa, alacağınız klasik salon halısı, mobilyalarınızın altına girebilir olmalıdır. Böylece halı ile odanızı daha geniş gösterirken dekoratif bir dokunuş da yapabilirsiniz.

Mobilyalarınızın Boyutlarına ve Modellerine Uygun Halı Tercih Edin

Salon halısı seçerken mutlaka mobilyalarınızın tasarımlarını ve boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylece salonunuzu daha geniş göstermenin yöntemini bulabilirsiniz. Ferah bir salon görünümü elde etmek için modern salon halıları idealdir. Sade, tek renkli ve minimal tasarıma sahip halı modelleri, salonunuzda kalabalık bir görünüme neden olmaz. Mobilyalarınızın tarzına uygun halı seçmeniz de evinizin dekorasyonu açısından önemli bir detaydır. Böylece uyumlu görünüm ile kalabalık bir salon dekorasyonunun önüne geçebilir ve geniş bir salona sahip olabilirsiniz.

Salon halısı nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, geniş bir görünüm için halı ile duvar arasındaki mesafenin 35-45 cm olması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer çok geniş bir salonunuz varsa, halınızın bütün mobilyalarınızı kapsayacak büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Dolayısıyla büyük salon halısı modellerine yönelmelisiniz. Eğer mobilya düzeniniz duvara dayalı şekildeyse, halınızın boyutunu koltukların ayaklarına 15-20 cm girecek şekilde ayarlamalısınız. Salonunuzun ölçüsünü alarak ve mobilya düzeninize karar vererek tercih edeceğiniz halının boyutunu daha kolay belirleyebilirsiniz.

Halı Şekli ve Yerleşimine Dikkat Edin

Farklı şekillere sahip pek çok halı çeşidi vardır. Halıların bu şekilleri, ev dekorasyonuna büyük katkı sağlarken geniş görünüm sağlama açısından da önemlidir. Salonunuz için bir halı tercih edecekseniz, kare ya da dikdörtgen modellere yönelmelisiniz. Yuvarlak ya da çokgen halı çeşitleri, salonunuzdaki tüm mobilyaları kapsayacak şekilde olmadığı için ferah görünüm elde edemezsiniz. Halınızın şekli, salonunuzun dekorasyonu kadar geniş görünümü üzerinde de etkilidir. Salonunuzu geniş göstermenin en kolay yollarından biri halınızı düzgün yerleştirmek ve kalabalık görünümü ortadan kaldırmaktır. Bunun için sade halıları tercih etmenizde fayda vardır.

Salon halısı alırken şekli kadar halıyı nasıl yerleştireceğinize de dikkat etmelisiniz. Halıyı nasıl koyduğunuz, salonunuzun görünümünü etkiler. Mobilyalarla uyum içinde olan halı, tek dokunuşla salonunuzu daha geniş ya da olduğundan çok daha kalabalık gösterebilir. Örneğin; 6m2 salon halısı alarak 6-8 kişilik yemek masası takımının altına koyabilirsiniz. Takımın tamamını kapsayacak boyutta bir halı olduğu için kullanışlı ve dekoratiftir. Aynı boyuttaki bir halıyı, koltuk takımınızla birlikte kullanırken halının tüm mobilyaları kapsadığından emin olmalısınız. Ayrıca halının üzerine yerleştireceğiniz orta sehpa gibi mobilyaları da tam ortaya gelecek şekilde koymalısınız.

Halı Seçerken Renk ve Kumaş Detayını Göz Önünde Bulundurun

Halı seçimi konusunda renk ve kumaş oldukça önemlidir. Çünkü renkler, salonunuzun genişliğine etki eder. Örneğin; açık renkli halılar daha ferah bir görünüm sunarken koyu renkli olanlar kalabalık bir dekorasyon yaratır. Dolayısıyla sade, tek renk ve açık halıları tercih ederek geniş bir salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Tabi bu noktada tercih edeceğiniz halı renginin, diğer mobilyalarınızla uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle renkli bir mobilya dekorasyonuna sahipseniz, kesinlikle tek renkli modern halılara yönelmelisiniz. Aksi takdirde kalabalıktan dolayı salonunuz olduğundan daha dar görünür.

Kumaş detayı da halı seçiminde önemli bir faktördür. Halılar elyaf, polyester, ipek, akrilik gibi çeşitli kumaşlarla üretilir. Bu ipliklerin sunduğu görünüm çeşit çeşittir. Dolayısıyla geniş bir dekorasyon için halınızın kumaşına dikkat etmelisiniz. Salon halıları genellikle yün ve akrilik iplikle üretilmiş olup hem dayanıklı hem de konforludur. Aynı zamanda kaliteli görünümleriyle de salonunuzda istediğiniz geniş dekorasyonu oluşturmanızı sağlar. Halı seçiminde renk ve kumaş özellikleri açısından çok sayıda seçenek sunan Divanev, size kolaylık sağlar.

Siz de aradığınız kriterlere uygun salon halısı arıyorsanız, hemen Divanev internet sitesine girebilir ve birbirinden farklı tasarımlara sahip modelleri inceleyebilirsiniz. Farklı ölçü seçenekleri sunan bu halılar arasından salonunuza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Renk, şekil, tasarım, kumaş gibi özellikler bakımından çok çeşitli modellere ulaşarak her biri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aradığınız kaliteli ve evinizi geniş gösterecek halı modelleri Divanev’de sizleri bekliyor!

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.