Koltuk Seçiminde Renk ve Desen Uyumu Nasıl Sağlanır?

Evlerin olmazsa olmazı koltuk, yalnızca işlevsel değil aynı zamanda dekoratif bir üründür. Bu yüzden koltuk renkleri uyumu oldukça önemlidir. Koltukların birbiriyle uyumlu olması, oturma odasının görüntüsüne denge kazandırır. Aynı zamanda bu koltukların duvar rengiyle, perdeyle, halıyla ve tüm dekorasyonla da uyumlu olması gerekir. Dolayısıyla koltuk seçerken renk ve desen uyumunu göz önünde bulundurarak en doğru alternatifi tercih edebilirsiniz. Farklı koltuk modelleri arasından renk ve desen detaylarına göre seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği yazımızda.

Koltuk Renk ve Desen Uyumu Önerileri

Yaşam alanınızda huzurlu ve uyumlu bir ortam oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun için tercih edeceğiniz mobilyaların önemi oldukça büyüktür. Koltuk takımı renkleri, salonunuzda farklı ambiyanslar oluşturabilir. Eğer salonunuzda ferah bir görünüm oluşturmak istiyorsanız, daha çok beyaz, krem, bej gibi açık renkleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda açık renkli mobilyalar, salonunuzda daha az eşya varmış hissi yaratarak bu ferah görünümü destekler. Modern evlerin vazgeçilmez koltuk rengi ise gridir. Pek çok renkle uyum sağlayabilen gri, hem modası geçmeyen hem de modern görünüm sunan bir renktir.

Koltuk renk modelleri arasında pastel renkleri bulabileceğiniz gibi daha canlı olanları da görebilirsiniz. Salonunuzun dekorasyonuna ve oluşturmak istediğiniz ambiyansa göre seçim yapabilirsiniz. Pastel renkler, her mevsime uyum sağlayarak salonunuzun sakin bir dekorasyona sahip olmasını sağlar. Turuncu, pembe, lacivert, kırmızı gibi renkler ise oturma odanızda daha canlı ve dinamik bir hava yaratır. Özellikle bir yaz evi dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız, turuncu ve mavinin uyumundan yararlanabilirsiniz.

Koltuk takımında renk kadar desen de önemlidir. Desenli koltuk takımı ile dekorasyonunuzu hareketlendirebilirsiniz. Minimal bir görünüm için sade ve desensiz modeller çok daha kullanışlıdır. Eğer avangard bir salon dizaynı oluşturmak istiyorsanız, kapitone detaylı kiremit renk koltuk modelleri oldukça iyi bir seçenektir. Bu koltuklarda kadife, süet ve keten gibi kumaş seçenekleri de bulunur. Ayrıca düz renk kumaşlar olduğu gibi minik kareli koltuk kumaş desenleri de vardır. Bunlar arasından da evinizin dekorasyonuna uyumlu olanı seçebilirsiniz.

Koltukların Birbirleri ile Uyumu Nasıl Olmalı?

Salonunuzda oturma grubu olarak birden fazla parçadan oluşan bir takım yapacaksanız, uyumlu renkler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Farklı koltuk renkleri ve modellerini bir araya getirerek istediğiniz dekoratif görünümü yakalayabilirsiniz. Örneğin; koltuk rengi kombinleri oluştururken açık renkli bir koltuk ile koyu bir berjeri bir arada kullanabilirsiniz. Koltuk takımının tamamlayıcısı olan berjeri seçerken mutlaka renk ve desen açısından takıma uyumlu olmasını sağlamalısınız.

Bir üçlü ve bir ikili koltuk ile kombinasyon oluştururken aynı rengin farklı tonlarını kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin; koltuk kumaş renkleri arasından gri, oldukça sık tercih edilir ve çok yönlü bir renktir. Gri rengin koyu ve açık tonlarına sahip koltukları bir araya getirerek salonunuzda modern bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu kombinasyonu farklı renklerde de deneyebilir ve ton farkının uyumundan yararlanabilirsiniz.

İki farklı canlı renk ile dinamik bir kombinasyon oluşturmak istiyorsanız, birbirine uyumlu renkleri tercih etmelisiniz. Zıt renkler, salonunuzda karmaşık ve yorucu bir görünüm oluşturur. Örneğin; lacivert ve turuncunun uyumu oldukça güçlüdür ve salonunuzda hem ağır hem de renkli bir dekorasyon yaratır.

Koltuklarda Kırlent Detayının Dekorasyona Etkisi

Koltuklarda bulunan kırlentler, otururken rahat etmenizi sağladığı gibi estetik görünümleriyle de dekorasyona katkı sağlarlar. Bazı koltukların kırlentleri koltukla aynı renkken, bazıları farklı renk ve desenleri ile tasarımı daha da ortaya çıkarır. Salonunuzda oluşturmak istediğiniz görünüm açısından bu kırlentlerin deseni oldukça önemlidir. Sade ve minimal koltuklarda tek renk ve desensiz kırlentler kullanılır. Eğer bu sadeliği kırmak istiyor ve biraz hareket istiyorsanız, minimal desenlere sahip kırlent modelleri tercih edebilirsiniz. Koltukta hiçbir hareket kullanmayıp tüm canlılığı ve dinamikliği kırlentler ile yakalayabilirsiniz.

Kırlentlerin büyüklüğü ve sayısına göre farklı desenleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; 4 kırlent varsa bunları tek rengin farklı tonlarında seçerek uyumlu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ayrıca kırlentlerin ebatının farklı olması da hem yenilikçi bir görüntü kazandırır ve hem de işlevsellik sunar. Eğer koltuk deseni ile uyumlu kırlentlere sahip olmak istiyorsanız, dekorasyonu boğmayan ve kapatmayan desenlere yönelmelisiniz. Örneğin; kapitone desenli koltuklarda kırlent olarak daha çok tek renk ve mini kare desenli seçenekleri tercih etmelisiniz. Böylece yorucu bir dekorasyon yerine zarif bir stil elde edebilirsiniz.

Koltuk Renklerinin Anlamları

Renkler, kendilerine özgü anlamları ile çeşitli hisler uyandırır. Dolayısıyla koltuk seçimi yaparken renklerin dekorasyona uyumu kadar anlamlarını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Koltuklarda kullanılan renkler ve anlamları şöyledir:

Farklı renklere ve desenlere sahip koltuk modellerini Divanev’in geniş ürün yelpazesi içinde bulabilirsiniz. Aradığınız koltukları web sitesi üzerinden inceledikten sonra en yakın mağazaya giderek istediğiniz modeli satın alabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.