Ev Dekorasyonunda Pastel Renklerin Etkisi

Pastel renkler denilince akla hemen romantik ya da İskandinav stilde dekore edilmiş iç mekanlar gelir. Çünkü pastel tonlarda ev dekorasyonu sıcak bir ambiyans için idealdir. Ancak pastel renk tonları arasında yumuşak ahududu, gök mavisi veya taze nane yeşili gibi soğuk renkler de mevcuttur. Bu sayede ev dekorasyonunuzda ister salon ister yatak odası fark etmeksizin pastel tonlarla istediğiniz etkiyi elde etmeniz mümkündür. Pastel tonlarda ev dekorasyonu söz konusu olduğunda soft renklerin birbiri ve diğer renklerle mükemmel uyumu dikkat çeker. Örneğin, hardal sarısı duvar, açık turuncu koltuklar ve ahşap mobilyalar renk tonu açısından son derece uyumludur. Pastel renk tonlarının en büyük avantajı ise diğer renk tonlarını dengelemesi ve tamamlamasıdır. İç mekanınızda çok koyu renkler kullandığınız zaman örneğin gri ile denge sağlayabilir ve küçük objelerde farklı ve açık renklere yer vererek uyumlu, hoş bir iç mekan elde edebilirsiniz. Gelin pastel tonlarda ev dekorasyonunu stilinize uygun bir şekilde nasıl tamamlayabileceğinize ve pastel renkleri nerelerde kullanabileceğinize birlikte bakalım.

Pastel Tonlar Hangi Renklerdir?

Pastel, açık ve ara tonları ifade eder. Ayrıca her zaman bir odayı daha büyük gösterirler. Bunun yanı sıra yumuşak renkler aynı zamanda odanın atmosferini daha ferah hale getirebilir. Fakat pastel tonlarda salon dekorasyonu her zaman sıcak renklerden oluşmak zorunda değildir. Çünkü pembe ve açık mavinin yanı sıra açık gri, leylak ve ekru da gerçek pastellerdir. Özellikle gri ve tonları soğuk pastellerin başında gelir ve ev dekorasyonlarında yoğun ilgi görür. Gri, pek çok renk ve mobilya ile uyumlu olduğundan mükemmel bir tamamlayıcı işlevine de sahiptir. Ancak iç mekanlarınızı yenilerken pastel tonlarda ev dekorasyonu yapmak isterseniz grinin yanı sıra yararlanabileceğiniz ve tamamen sizi yansıtan geniş bir renk skalası mevcuttur. Örneğin leylak, yumuşak pembe, tebeşir sarısı ve taze yeşil gibi yaz enerjisini taşıyan renkler iç mekanlarda dinamik bir hava yaratır. Bu nedenle iç mekanınızda ilk görüşte dikkat çekmeyen, ama tüm ortamın ambiyansını etkileyen tüm renkler pastel tonlardır.

Pastel Renklerle Dekorasyon Fikirleri

Evinize bir bahar havası kazandırmak istiyorsanız uçuk kiremit, mint yeşili, lila, kavun sarısı gibi bahar renklerini  z gerekir. Daha canlı sarı ve turuncularla destekleyebileceğiniz pastel bahar renkleri doğayı anımsatır ve yazı enerjik bir şekilde karşılamanıza yardımcı olur. Pastel tonlarında ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz renkler  .  toprak tonlarında doğal bir duvar, güvenlik duygusu yaratır. Bunu pastel renkler ve sarı, turuncu, pembe ve mavi gibi parlak renklerin karışımıyla tamamlayarak eğlenceli bir etki yaratmanız da mümkündür. Sadece değişen duvar renkleriyle sahip olduğunuz mobilyalar başlı başına birer sanat eserine dönüşebilir. Fakat mobilya seçimi de pastel dekorasyonunuzu etkileyen faktörler arasındadır.

Pastel tonlarda ev dekorasyonu söz konusu olduğunda mobilya seçimi kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu hoş ara tonlar hemen her ahşap türü ile uyumludur. Örneğin açık meşe, ceviz ve kiraz renk ahşaptan yapılmış yemek masası veya koltuk takımı, şeftali ve kiremit gibi pastel renk duvar boyaları ve hardal sarısı halılarla modern dekorasyonunuzu tamamlar ve iç mekanlarınızı daha soft hale getirir. Söz konusu pastel tonlarda ev dekorasyonu olduğunda tamamlayıcı ögeler de oldukça önemlidir. Örneğin beyaz bir kitaplık oturma odanızda geniş alan etkisi yaratacak tamamlayıcı mobilyalardan biridir. Odanın geri kalanında daha sıcak ya da soğuk renkler kullansanız bile pastel renk tonlarının dengeleyici özelliği ile beyaz keskin bir geçiş yapmanız mümkündür.

Pastel Tonlarda Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap, rattan, keten gibi doğal malzemeler pastel tonlarla kullanılan aksesuarlar için mükemmel seçimlerdir. Ancak daha dikkat çekici ve iç mekanda odak noktası belirlemek için altın, kadife ve seramik gibi ışıltılı ürünler de mevcuttur. Bu küçük detaylarla ortama biraz ışıltı ekleyebilirsiniz. Örneğin ayaklarında ya da kulplarında altın detaylar bulunan yemek odası takımları pastel renkli duvar kağıtları ve halılarınızla kusursuz görünür. Hem takımda yer alan konsol, ayna, yemek masası ve sandalyelerinizi vurgular hem de mekanda rahatlatıcı bir etki yaratır. Burada dikkat etmeniz gereken ise pastel tonlarda ev dekorasyonu yaparken ön plana çıkarmak istediğiniz mobilyalarınızı stilinize uygun seçmenizdir. Çünkü soft renkler arasında öne çıkan altın detaylı pastel renk koltuk takımları, berjer ya da yemek takımları tüm odanın stilini belirler.

Tamamen dengeli ve iç mekandaki her köşenin soft göründüğü bir dekorasyon  ; bej, krem, açık kahve, gri, pudra pembesi gibi pastel tonlarında koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Bu dekorasyon stilinde dikkat etmeniz gereken ise duvarlarınız, zemininiz ve halılarınızın mobilyalardan farklı tonlarda seçilmesidir. Örneğin krem duvarlarınız için aynı tonlarda koltuk ve halı seçimi de mümkündür, ancak görüş açısı için derinliğin azalmasına neden olabilir. Krem renkte duvarlarınız için mint yeşili koltuk takımı, sarı-bej renklerden oluşan hoş bir halı ve sarı-turuncu-yeşil tonlarda tamamlayıcı öge ve aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bu sayede her alanın ayırt edici bir rengi olur ve pastel tonlarda ev dekorasyonunuzu birlikte mükemmel bir şekilde tamamlarlar. Kayısı rengi, iç mekanda hoş bir değişikliktir ve özellikle kahverengi ve yeşil tonlarla uyumludur. Bu tür pastel karışımlarla mutfak, salon, oturma odası ya da banyonuzu dekore edebilir, en sevdiğiniz rengin alt tonlarını kullanarak ton sür ton stilden yararlanabilirsiniz.

Divanev koleksiyonlarında yer alan koltuk takımlarından puflara, yemek masalarından kitaplıklara ve halı, aydınlatma gibi tamamlayıcı ögelere kadar her bir ürün pastel tonlarda ev dekorasyonuna uyum sağlamayı başarır. Çünkü Divanev ürünleri pek çok renk seçeneği ve tasarım stiline sahiptir. Özellikle mobilyalarda kullanılan beyaz ve ahşap tonları diğer ev tekstili ürünleriyle kusursuz bir şekilde eşleşir. Siz de pastel tonlarda ev dekorasyonu yapmak isterseniz stilinize en uygun ürünler için Divanev koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

 

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.