Yatak Odasında Dağınıklığa Son: 8 Adımda Gardırop Düzenleme

Giysi dolapları, düzenli kullanılmadığında dağılır ve aradığınız kıyafetleri bulmanız zorlaşır. Bu nedenle periyodik olarak gardırop düzenlemek ya da mevcut alanı daha iyi değerlendirmek gerekebilir. Örneğin, mevsim geçişlerinden önce gardırobunuza bir göz atabilirsiniz. Gardıroplar söz konusu olduğunda basit düşünmek her zaman faydalıdır. Son zamanlarda sıklıkla giydiklerinizi düşünebilir ve stilinize daha uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca gardırobunuzu mevsime hazır hale getirmek, her gün hazırlanırken büyük kolaylık sağlar ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Böylece kıyafetlerinizle uyumlu aksesuarlara da rahat karar verebilir ve kombinlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. 

Gardıropların düzenli olarak temizlenmesinin başka faydaları da vardır. Halihazırda sahip olduğunuz şeyleri size hatırlatır ve artık hangi giysileri gerçekten giymeyeceğinize karar vermenize yardımcı olur. Ayrıca küçük ya da büyük olması fark etmeksizin dağınık gardırobunuzu verimli bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Doğru düzeni belirlediğinizde ise gardırop her zaman derli toplu kalabilir. Gardırop düzenleme oldukça zahmetli görünebilir ancak birkaç ipucu ile bu karmaşaya kolaylıkla son verebilirsiniz. Siz de "gardırop düzeni nasıl olmalı?" sorusunun yanıtını arıyorsanız, gelin gardrop düzenleme önerileri ve dolap içi düzenleme tekniklerine birlikte göz atalım.

1- Gardırobunuzu Boşaltın

Neredeyse tüm gardırop düzenleme fikirleri, her şeyi dışarı çıkarmakla başlar. Bu yöntem sadece giysi dolapları için değil mutfak, banyo dolapları ve çalışma odalarındaki çekmeceler için de geçerlidir. Ancak başlangıçta iki seçeneğiniz vardır. Her şeyi tek seferde çıkarmak ya da raflardan başlamak. Birinci yöntemde tüm kıyafetlerinizi dolaptan çıkarın ve kategorilere ayırın. Asılı giysilerle başlayıp, katlı olanlara devam edebilirsiniz. Sık ve az giydiklerinizi ya da hiç giymediklerinizi ve çok giymek istediklerinizi farklı alanlarda düzenleyebilirsiniz.

Büyük bir gardıropla tek başına ilgileniyorsanız her şeyi tek seferde yapmak daha fazla karmaşaya sebep olabilir. Bu nedenle ikinci yöntem sizin için daha uygun olabilir. Gardırop düzeni için ne kadar zaman ayırabileceğinizi düşünün ve bir zamanlayıcı ayarlayın. Dolabın sol üstünden tek rafla başlayın. Buradaki giysileri yatağa, masaya ya da yere koyun ve düzenlemeye başlayın. Bu şekilde dışarıda bir düzen oluşturmaya başlayabilir ve dolabın genelinde ne yapacağınıza daha rahat karar verebilirsiniz.

2- Tür, Renk ve Uzunlukları Kategorize Edin

Kıyafetlerinizi sadece kategorilere ayırmakla kalmayın, aynı zamanda türlerine göre de sıralayın. Jeanleri, kumaş kıyafetleri, elbiseleri, tişörtleri ayrı alanlara yerleştirebilirsiniz. Daha ayrıntılı bir kategori yöntemi ise renk ve uzunluğa göre sıralamak olabilir. Dolap düzenleme tüyoları pek çok fikirden oluşsa da zamanla kendi yönteminizi bulmanız mümkün. Çünkü kullanım alışkanlıklarınız ve sahip olduklarınız size özeldir bu nedenle düzeniniz herkesle aynı olmayabilir.

3- Katlanabilen Tüm Kıyafetlerinizi Üst Üste Yerleştirin

Gardırop düzenleme teknikleri, dolabın iç düzeni ve özelliklerine göre de değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle katlanmış kıyafetleriniz için daha fazla rafa sahipseniz, katlandığında kırışmayan kazak, sweatshirt, eşofman, triko ve bazı pantolonlarınızı rahatlıkla katlayarak saklayabilirsiniz. Böylece alandan da tasarruf edebilir ve asılacak tüm kıyafetlerinize yeterli alan açabilirsiniz.

4- Sık Giydiklerinizi Farklı Bir Alana Yerleştirin

Dolabınızda ayıracağınız bir askı, raf ve çekmeceyi sık giydiklerinize ayırın. Bu size gün içinde büyük kolaylık sağlar. Her zaman sık giydiğiniz herhangi kıyafetiniz yoksa bu alanları basicler için de ayırabilirsiniz.

5- Kullanmadığınız Giysilerden Kurtulun

Bir gardırobun dağılmasının ve düzenli kullanılmamasının temel sebeplerinden biri de artık giyilmeyen kıyafetlerdir. Çünkü bu kıyafetler genellikle asla giymeyeceğiniz, içinde kendinizi rahat hissetmediğiniz ya da yıpranmış onarılmayı bekleyen giysilerdir. Ortak noktaları ise gardıropta fazladan yer kaplamalarıdır. Son 3 veya 12 ay arasında giydiğiniz her şey sık kullandıklarınız arasında yer alır ancak bir yıldan uzun süredir giymediklerinizin geri dönüşüme gitme zamanı gelmiş demektir.

6- Benzer ya da Aynı Kıyafetleri Ayırın

Hemen herkesin sürekli olarak satın aldığı ve çok sık kullandığı bazı kıyafetler vardır. Örneğin beyaz t-shirt, beyaz ya da siyah gömlek. Ancak aralarında muhakkak kullanmadıklarınız vardır ve diğerleri arasında görünmez olabilirler. Bu kıyafetleri de ayrıştırarak kullanmadıklarınızı belirleyebilirsiniz.

7-Dolabı Verimli Şekilde Kullanın

Bu tamamen gardırop modeline bağlı bir dolap içi düzenleme yöntemidir. Çünkü gardırobunuzun şekli ve iç düzeni, askı, raf ve çekmece sayısına göre değişir. Rafları verimli kullanmak için kalın kazakları rulo halinde saklayabilir ya da ince şekilde katlayabilirsiniz. Raflar jean pantolonlar için de mükemmeldir. Bu şekilde her şey net bir şekilde görünür. Askıları ise bu alanın uzunluğuna göre kullanmanız gerekir. Askı alanı gardırobun tam boy kullanımına izin veriyorsa uzun elbiseler ve takım elbiseler için idealdir. Ancak daha kısa bir alan ise ceket, gömlek gibi kıyafetlerinizi yerleştirebilirsiniz. Çok daha kısa bir askı alanı varsa etek, şort ve özel büstiyerlerinizi bu alana asarak düzen oluşturabilirsiniz.

Çekmeceler ise her gardıropta bulunmayabilir, ancak çekmeceli bir gardırobunuz varsa daha düzenli bir kullanım elde edebilirsiniz. Dolap çekmece düzeni sahip olduklarınıza göre değişebilir. Bunlar iç çamaşırları, kravat veya papyonlar olabilir. Bu sayede çorap ya da iç çamaşırlarınızı bu alanda düzenleyebilir, kıyafetlerinizle karışmasını önleyebilirsiniz. Bu parçaları tabii ki ekstra bir şifonyerde de muhafaza edebilirsiniz ancak odanız küçükse çekmeceli gardıroplar daha kullanışlı olabilir. Çekmecesiz giysi dolaplarında küçük eşyalarınızı kutularla düzenlemeniz de mümkün.

8- Tek Tip Askılar Kullanın

Dolap içi düzenleme konusunda göz ardı edilen konulardan biri de askılardır. Çünkü askılı bölmelerin karışık görünmesinin sebeplerinden biri farklı renk ve malzemeden yapılmış askılar kullanılmasıdır. Aynı askıları kullanmak dolap içinde bütünlük sağlar. Dilerseniz ince, çok fazla yer kaplamayan ve kıyafetlerinize zarar vermeyen kadife askılar kullanabilirsiniz. pantolon ve etekler için kullandığınız askıları da kategorize ederseniz daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Divanev her odaya ve kullanıma uygun gardırop modelleri tasarlar. Bu sayede dolap düzenleme fikirlerini rahatlıkla uygulayabileceğiniz ürünleri Divanev kapılı, köşe ve sürgülü dolap modelleri arasından rahatlıkla seçebilir, çekmece, askı ve raf düzenini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. yaşam alanlarınıza şık bir atmosfer kazandıran gardıroplar düzenli kullanım için pek çok bölmeden oluşur. Bu sayede kıyafetlerinizi zahmetsizce kategorize edebilirsiniz. Siz de hem şık hem de pratik gardıroplar arıyorsanız, Divanev yatak odası koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.