Yatak Odası Düzeni için Kilit Nokta: Baza Altı Organizasyonu ve Düzenleme İpuçları

Yatak odası düzeni için yeterli depolama alanı oldukça önemlidir. Çünkü yatak odaları daha rahat hissedebileceğiniz sade ve modern şekilde dekore edilmelidir. Günün yorgunluğunu dinlenerek atabileceğiniz yatak odalarında sadeliği yakalamanın en iyi yolu ise gizli saklama alanlarıdır. Dolayısıyla baza altı düzenleme tüm yatak odalarında ön plandadır. Bazalar aynı zamanda size düzen sağlar ve eşyalarınızı kategorize ederek saklama çözümü sunar. Bununla birlikte yatak bazalarının başka bir görevi daha vardır. Bazalar, yatağın alt tarafını desteklemek ve yükseltmek amacıyla kullanılan mobilya parçalarıdır. Yatak bazası, yatağın altına yerleştirilir ve yatağın rahat bir yükseklikte olmasını sağlar. Ayrıca yatak odasının dekorasyonuna da katkıda bulunabilir. Fakat günümüzde daha çok depolama çözümü için tercih edilir. Gelin yatağınızı destekleyen, dekoratif olarak katkıda bulunan ve eşyalarınızı düzenlemenize yardımcı olan bu saklama alanlarına yakından bakalım.

Baza Altına Neler Yerleştirilir?

Baza altına çeşitli eşyalar yerleştirebilirsiniz. Neler yerleştirebileceğiniz ise depolama ihtiyaçlarınıza ve yatak odası düzeninize bağlı olarak değişebilir. Ancak korunması gereken ve etrafta kalabalık görünüme sebep olan eşyalar baza altı depolamada daha çok tercih edilir. İşte yatak baza altı düzenlemede tercih edilen bazı eşyalar: 

Dolayısıyla temelde, yatak baza altını kullanarak daha fazla depolama alanı yaratabilir, yatak odasını daha düzenli tutabilir ve ihtiyaç duyduğunuz eşyaları daha erişilebilir hale getirebilirsiniz. Baza altı düzenleme için elbette kutu, hurç gibi eşyaları da tercih edebilirsiniz.

Baza Altı Düzeni Nasıl Olmalı?

Baza altları genellikle tek kişilik modellerde tek bölümden oluşurken iki kişilik modellerde ikiye ayrılmış büyük birer bölümden oluşur. Dolayısıyla bazalar hacimli ve yer kaplayan eşyalar için mükemmel depolama alanlarıdır. Özellikle dışarıda tozdan, güneşten korunması gereken eşyalar için idealdir. Ancak aynı zamanda baza altı düzenleme işlemi eşyaların kolay erişilmesini de sağlamalıdır. Bunun için eşyalarınızı kategorize etmeli ve baza altını bölümlere ayırmalısınız. Baza içi düzenleme için ilk olarak yatak altında depolamak istediğiniz eşyalarınızı belirlemeniz tavsiye edilir. Böylece tüm eşyalarınızın kaplayacağı yeri aşağı yukarı görebilir ve bu geniş alanı nasıl değerlendireceğinizi hesaplayabilirsiniz. 

Nevresimleri bir yerde düzenli bir şekilde katlayarak hurç içinde saklayabilirsiniz. Böylece nevresime ihtiyacınız olduğunda bakacağınız yer belli olur, ayrıca bazanın sadece bir kısmını nevresimlere ayırmış olursunuz. Baza altı düzenleme söz konusu olduğunda genellikle eşyaların dağınık konulması alanın yeterli kullanılmamasının ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle tüm eşyalarınızı kullanım sıklığına ve grubuna göre kategorize ederseniz baza altı düzenlemede hem alandan tasarruf sağlayabilir hem de ihtiyaç duyulan eşyaların bulunmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Baza Altı Düzeni için Depolama Çözümleri

Baza düzeni yatak odasının genel düzenini de etkiler. Çünkü bu alana yerleştirilen eşyalar artık yatak odanızın görünür kısmında yer kaplamaz ve çok daha sade bir dekorasyon elde etmenizi sağlar. Bu nedenle baza düzeninde ne kadar çok eşya depolayabilirseniz sizin için o kadar iyidir. Peki "Baza altı yerleştirme nasıl yapılır? Baza düzeninde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?" İşte baza altı düzenleme için ipuçları: 

Bu depolama çözümleri, yatak baza altı düzenlemenize ve alanlarınızı daha kullanışlı hale getirmenize yardımcı olabilir. İhtiyaçlarınıza uygun olanları seçerek yatak odasını daha düzenli ve organize bir hale getirebilirsiniz.

Düzenli Kullanım Sağlayan Baza Modelleri

Baza modelleri söz konusu olduğunda akla ilk olarak amortisörlü sistemlere sahip yukarı doğru açılan bazalar gelir. Ancak baza altı düzenleme için yararlanabileceğiniz daha fazla model vardır. Çekmeceli, bölmeli baza tasarımları mevcuttur. En çok depolama alanı sunan baza tasarımı ise tek veya çift kişilik kaldırılabilir yatak bazasıdır. Bu tür modeller, baz altı düzenleme için idealdir ve yatağın altında daha fazla depolama alanı sağlamak amacıyla yukarı kaldırılabilen bir mekanizma içerir. Yatağın ayak ucunda bulunan tutamak bazayı rahatlıkla açabilmenizi sağlar. Böylece baza altı düzenleme yapabilir, yatak ve depolama düzenini bozmadan eşyalarınıza ulaşabilirsiniz. Bazı yatak modellerinde ise yüksek ayaklar kullanıldığından ihtiyaç halinde yatak altına çekmeceler yerleştirilebilir. Divanev baza modelleri ise üstten açılan geniş depolama alanın sahip tasarımlardır. En önemlisi ise çelik malzemeden yapılır ve güvenli kullanım için yavaşlatma özellikli menteşe ve ray sistemi bulunur. Böylece Divanev'in sunduğu geniş ürün yelpazesi ve uygun baza fiyatlarından yararlanabilir, baza düzenleme ipuçlarından yararlanarak ideal yatak odalarına sahip olabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.