Oturma Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Oturma Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Aile üyelerinin ortak yaşam alanlarından biri olan oturma odaları, şüphesiz evde en fazla zaman geçirilen alanlardan biri. Sıkça vakit geçirdiğiniz oturma odanızda zamanla gözünüze gelen tek düzeliği değiştirmek veya en baştan bir oturma odası dekorasyonu yapmak istediğinizde bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. İşlevsellik, konfor ve estetik gibi göze ve ruha hitap eden ögelerin yanı sıra farklı stilleri bir araya getirmek elbette özen isteyen bir iştir. Oturma odası dekorasyonunda uygulanacak olan tarz ve stile uygun zemin kaplamaları seçmek, desenler ve renkleri dengeli kullanmak ve bunları gerekirse tekstil ürünleri ile birleştirmek güzel birer fikir olabilir. İşte oturma odası dekorasyonunda uygulanabilecek püf noktaları ve ilham veren örnekler…

Odak Noktası Belirleyin

İster büyük ister küçük metrekareli bir oturma odası dekorasyonu olsun, bir alanın nasıl dekore edileceği konusunda yapılması gereken ilk iş bir odak noktası belirlemek. Özellikle geniş oturma odalarında ilk bakışta görsel bir nokta odak noktası olarak belirlenirse, büyük oturma grupları ya da köşe takımları bu noktaya göre konumlandırılabilir. Daha sonra TV ünitesi, konsol, kitaplık ve diğer dekoratif unsurlar belirlenen bu merkezin etrafına dizilmeli ve genel bir form belirlenmelidir. Hali hazırda var olan ve yeniden şekillendireceğiniz odanızda da aynı yaklaşımla, hemen bir merkez tanımlayabilir ve diğer ögeleri buna göre konumlandırabilirsiniz.

Eğer oturma odanız küçükse daha fonksiyonel mobilyalar seçebilirsiniz. Örneğin oturma odanızda yer vereceğiniz saklama alanına sahip koltuk takımları hem fazla eşyalarınız için bir depolama alanı sağlarken hem de kompakt tasarımları ile oturma odanızın düzenli görünmesine yardımcı olacaktır. Geniş oturma gruplarından uzaklaşmak, daha açık renkli mobilyaları tercih etmek ve ortam ışığını doğru kullanmakta küçük oturma odanızda ferah bir görüntü oluşturmanızı sağlayacaktır.

Renk ve Desen Seçimine Önem Verin

Mobilyalarınızın rengine ya da duvarınızı hangi renge boyayacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk husus odanın geri kalanı ile uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek. Yani seçtiğiniz renk perde, zemin ve diğer dekorasyon ögeleri ile uyumlu olmalı. Bu konudaki altın kural ise şudur: Oturma odasındaki renk sayısı 6'yı geçmemeli. En ideal form ise renk dağılımının bir kurala göre yapılmasıdır. Oturma odası dekorasyonu için seçilen altı rengin üçü aynı renk ailesinden gelmeli (bej ve altın sarısı gibi), ikisi yan renklerden olmalı (açık mor ve kahverengi) ve son renk ise tüm bu ana renkler ile kontrast yaratabilecek bir renk olmalı (örneğin, gümüş rengi). Renklerin uyumunun yanı sıra çok fazla renk kullanmak ve tercih ettiğiniz desenlerde farklı renklere kaymak karmaşaya sebep olabilir.

Özel Bir Stil Tercih Edin

Oturma odası dekorasyonu denince sadece renk ve mobilyalar değil, genel konsepti içine alan bir stil de düşünülmeli ve her bir öge buna uygun olarak düzenlenmelidir. Başka bir deyişle, odanızın retro bir görünüme mi yoksa endüstriyel veya İskandinav bir görünüme mi sahip olmasını istersiniz? Elbette farklı stilleri harmanlamak mümkün olsa da dekorasyonda bunun riskli bir seçim olduğunu ve tek bir tarza sadık kalmanın daha güvenli olacağını unutmamalısınız. Çünkü modern oturma odası dekorasyonu içerisinde eklenen bohem bir berjer veya retro bir dekorasyona ilave edilen rustik bir öge, hayallerinizdeki bütüncül görüntüyü anında bozabilir.

 Oturma odası dekorasyonunuz için stil seçimi konusunda sıra dışı bir püf noktası arıyorsanız, son zamanların naturel dokuları, bitki motifleri, ahşap ve desen kullanımlarının ön planda olduğu kolonyal stil dekorasyon tercihiniz olabilir. Hem dingin hem sofistike yaklaşımı ile ferah bir oturma odası oluşturmak isterseniz, desen ve renkleri ön plana çıkaran bir oturma odası duvar dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Özellikle doğal ögeler içeren duvar kağıtları ile kombinlenen perdeler ve tüylü halılar ile tamamlanan açık zemin kaplamaları sayesinde son derece estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz zemin ve duvarlar konusunda yalın seçimler yaparak, daha cesur renklere ve dokulara da yer açabilirsiniz. Örneğin, sıcak renklerden biri olan sarı veya turuncu ile nötr tonlardan gri rengi tamamlayabilir, dengeli ve göz alıcı bir görünüm yaratabilirsiniz.

Doğru Işık, Doğru Aydınlatma

Günümüzde genellikle mimari tasarım nedeniyle doğal ışık konusuna çok fazla müdahale edilemese de doğru aydınlatma ile oturma odanızın ışık dağılımını ayarlayabilirsiniz. Ancak bu noktada ışıkları birer dekoratif unsur olarak kullanırken asıl görevini, yani odayı aydınlatması gerektiğini de atlamamanız gerekir. Örneğin, yemek masasına direkt ışık vermeyecek modern görünüme sahip Pera Lambader, duvardaki tabloları öne çıkaracak Pia İkili Abajur, odanın nispeten karanlık tarafına eklenen okuma lambası işlevi görebilir Carla Abajur veya beyaz ve gold renginin müthiş uyumuyla yeni Aura Abajur normalde soğuk görünen endüstriyel tarzdaki bir alana samimi ve eklektik bir görünüm katabilir.

Televizyon ve Kitaplık Tasarımına Önem Verin

Oturma odalarının vazgeçilmez eşyalarından biri televizyondur. Televizyonların hacimli boyutları sebebiyle konumlandırıldığı alanda çok göz yormaması sağlanmalıdır. Yardımcı elektronik cihazlara ait kabloların olabildiğince düzenli toplanabileceği alanlar oluşturmakta estetik bir görünüm yaratmak için dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.  Küçük metrekarelerde yerden tasarruf sağlamak için televizyonlar duvara asılabilir veya çok fonksiyonlu üniteler seçilerek, ekstra depolama alanı olarak değerlendirilebilir. Diğer yandan televizyonun duvara asıldığı oturma odası tasarımlarında, televizyonu odanın merkezine koymaktansa, duvar dekorasyonunda bir yan unsur olarak kullanmak da oldukça önemlidir.

 Oturma odanızda hem fonksiyonel hem de dekoratif bir diğer çözüm ise kitaplıklardır. Dekorasyonunuzla uyumlu bir kitaplık tercihi hem kitaplarınız için derli toplu bir görünüm sağlarken hem de kişisel sergi alanınızı oluşturma imkânı sunarak oturma odanızda son derece samimi bir hava yaratabilir.

Kişisel Dokunuşların Tamamlayıcı Etkisi

Oturma odası dekorasyonunda tasarımı size ait olan bir minder, kendi yaptığınız yağlı boya tablo, el emeğiniz olan küçük dekoratif aksesuarlar, genel atmosferde göz alıcı alternatifler olabilir. Başka bir deyişle, tercih ettiğiniz dekorasyon stili ne olursa olsun kendi zevkinize göre odanıza ekleyeceğiniz el emeği ögeler standart bir görüntüden çok samimi ve eklektik bir atmosfer yaratacaktır.

Oturma odanızı dekore ederken Divanev ürün gamından ilham alabilir, her stile uyum sağlayan mobilya ve aksesuarlar ile istediğiniz yaşam alanlarını yaratabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.