Küçük Salonlarınızı Büyük Gösterecek İpuçları

Küçük yaşam alanlarını hem işlevsel bir şekilde kullanmak hem de stilinizi yansıtmak için dekorasyon detaylarına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yanlış renk kullanımı ya da fazla mobilyalar alanlarınızı daraltabilir ve işlevselliğinin kaybolmasına neden olabilir. Ancak küçük salon dekorasyonunda ortamın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamanın pek çok yolu vardır. Örneğin ferah görünen bir ev için birkaç temel bileşene dikkat edebilirsiniz. Belirli şekiller, malzemeler, aydınlatma ve mobilya seçimleri ile elde edebileceğiniz doğal ışık, dikey objeler ve yansımalar önemli faktörlerdir. Peki küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı? Küçük salonlarda hangi renkler tercih edilmeli? Gelin tüm bu soruların yanıtlarına ve küçük salon dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken püf noktalara birlikte göz atalım.

Açık Renkler Seçin

Renk kullanımı, salonun görünümü açısından olumlu veya olumsuz büyük bir etki yaratabilir. Koyu renkler ışığı emerek bir odanın daha samimi ve küçük görünmesini sağlar. Açık renkler gün ışığını yansıtır ve salonun geniş, ferah ve rahatlatıcı görünmesini sağlar. Bu yüzden küçük salon dekorasyon fikirleri arasında duvarlarda beyaz, açık, canlı tonlar seçimi ön plandadır. Duvarların yanı sıra zemini de unutmamanız gerekir. Hafif bir zemin aynı zamanda gün ışığını yansıtarak evinizin daha büyük görünmesini sağlar. Soğuk renkler kullanırsanız açık tonların etkisini artırabilirsiniz. Mavi, yeşil, turkuaz ve menekşe gibi soğuk renkler büyütme etkisine sahiptir. Sıcak renkler ise genellikle rahat bir atmosfer sağlasalar da bir odayı daha küçük gösterir. Bu nedenle küçük salon dekorasyonunda mobilyalarınızı dilediğiniz gibi tercih etmek için geniş alanlarda açık renkleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Mobilyaların Yerleşimine Dikkat Edin

Kalabalık ve çok koyu renkli mobilyalar küçük salon dekorasyonunda kaçınılması gerekenler arasındadır. Çünkü küçük salon için koltuk takımları alanda en fazla yer kaplayan mobilyalardır. Minimal bir köşe koltuk takımı  . Ancak mobilyaların seçimi salonunuzun şekline de bağlıdır. Yeterli alan olduğu takdirde küçük salon için yemek masası modellerini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yemek masalarının açılabilir özellikleri küçük salonlar için idealdir. Kullanılmadığı zamanlarda daha az yer kaplar ve isterseniz büyük aile yemeklerine de uygun hale getirilebilir. Bu nedenle “küçük salon nasıl büyük gösterilir? salon alanını işgal etmeyen mobilyalar nelerdir?” gibi soruların yanıtları genellikle işlevsel mobilya kullanımı ile alakalıdır. Açılabilen koltuklar, kanepeler, köşeleri değerlendirebilmek ve oturma alanını artırmak için berjerler ve puflar da son derece uygundur.

Mobilya Modellerini Alana Göre Seçin

Büyük bir kanepe veya büyük yüksek dolap gibi uzun mobilyalar genellikle çok popülerdir, ancak bir alanı daha dar gösterebilirler. Bu nedenle küçük bir alanda alçak mobilyaları tercih etmek gerekebilir. Bu tür alçak mobilyalar, duvarları daha yüksek gösterir ve alanın daha ferah bir atmosfere sahip olmasını sağlar. Bu nedenle küçük salon dekorasyonunda mobilyaların yerleşimi kadar şekli de önemlidir. Bununla birlikte dar ve köşe kısımları ince uzun vitrin gibi mobilyalarla da değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde gizli ve göze batmayan depolama alanları elde etmiş olursunuz.

Obje ve Mobilyaları Dikey Konumlandırın

Mobilyaların uygun şekilde yerleştirilmesi, küçük salon dizaynı için iyi bir odak noktasıdır. Daha küçük odalarda, alanı en üst düzeye çıkarmak için daha büyük mobilyaları duvarlar kenarlarına yerleştirmeye çalışın. Birçok insan, küçük bir alanda daha az mobilyanın daha iyi olduğu fikrine sahiptir, ancak durum bu değildir. Aksine, daha küçük bir alandaki küçük mobilyalar aslında o alanı daha küçük gösterebilir. Daha büyük ve basit mobilyalar tercih edin, aksi takdirde oda sıkışık ve dağınık görünecektir. Uzun ayaklı sehpalar, koltuklar, konsollar ve zemin objelerle dikey görünüm kazanabilirsiniz. Heykel, sanat eseri veya güzel bir vazo gibi birkaç odak noktasına sahip olmak, küçük salonu dekoratif açıdan zengin kılar.

Gün Işığının İçeri Girmesine İzin Verin

Evinize daha fazla gün ışığının girmesini sağlamak, yalnızca iç huzurunuz ve sağlığınız için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi daha büyük göstermenin en iyi yoludur. Tül perdelerinizi açık renk ve olabildiğince şeffaf seçerseniz günün büyük bir bölümünde gün ışığında faydalanabilirsiniz. Bu sayede günün her anında ekstra ışık girmesini ve ışığın tüm odaya yayılmasını sağlarsınız.

Aynalardan Yardım Alın

Işığa ek olarak, malzemeler ve dokular da alanı iyileştirip zenginleştirdikleri için dikkate alınması gereken anlamlı unsurlardır. Yansımalar ve şeffaf öğeler, daha küçük bir alanı daha büyük göstermenin etkili yollarıdır. Çünkü aynalar küçük bir alanda harikalar yaratabilir. Işığı yansıtarak evinizin otomatik olarak daha ferah görünmesini sağlarlar. Özellikle gün ışığının yansıdığı duvarda büyük boy bir ayna kullanarak tüm odayı aydınlatabilirsiniz. Aynalar ve aynalı sehpa, konsol veya şeffaf masa gibi yansıtıcı yüzeyler ışığı yansıtır ve alanı görsel olarak büyütür.

Duvarlardan En İyi Şekilde Yararlanın

Modern küçük salon dekorasyonunda duvarlardan yararlanmanız hem depolama hem de alanı değerlendirme açısından önemlidir. Küçük evler için salon dekorasyonu fikirlerinde duvar rafları dikkat çeker. Çünkü raflar zeminde yer kaplamadan eşyaların düzenli görünmesini sağlar. Duvarlara raflar asabilir, dar ama yüksek duvar dolapları veya depolama mobilyaları duvara monte edebilirsiniz. Bu mobilyalar sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda kitap, aksesuar, bitki, oyuncak veya seramik aksesuarı da sergilemenize olanak tanır. 

Siz de küçük salon dekorasyonu için ipuçlarına ve bu ipuçlarını değerlendirmek için mobilyalara ihtiyaç duyuyorsanız, Divanev koleksiyonlarında alanlarına en uygun ölçülere ve tasarımlara sahip ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca küçük salon düzeni için çeşitli renklerde mobilyalar ve yardımcı ögeleri de Divanev koleksiyonları arasında seçebilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.