Küçük Mutfaklarda Masa Seçimi: Basit ve Etkili İpuçları

Küçük mutfaklar söz konusu olduğunda pek çok kişi, masa için yer olmadığı yanılgısına düşebilir. Oysa ki doğru teknik bilgiler ve ürünlerle işlevselliği bozmadan mutfak masası modelleri doğru şekilde yerleştirilebilir. Küçük mutfaklar için kompakt bir mobilya seçmek söz konusu olduğunda, yuvarlak modellerden katlanabilir tasarımlara kadar pek çok alternatif mevcuttur. Önemli olan sizin mutfağınızın ihtiyaçlarına uygun ve beklentilerinizi karşılayan bir ürüne karar vermektir. Bu yazıda en iyi kompakt mutfak masası modellerine karar vermek için basit ve etkili ipuçlarını bulabilirsiniz!

Küçük Mutfaklar için Mutfak Masası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Küçük mutfaklara uygun bir masa satın almaya karar verdiğinizde geniş alanlar için alışveriş yaptığınızdan çok daha fazla unsuru göz önünde bulundurmanız önemlidir. Aslında tasarım perspektifinden bakıldığında doğru seçilmiş bir mobilya, altındaki boş alandan süzülen ışık sayesinde daha büyük bir alan yanılsaması yaratmanın akıllıca bir yoludur. Öyleyse yaşam alanınızı en üst düzeye çıkarmak için küçük mutfak masası seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atabilirsiniz.

Alanı Ölçerek Başlayın

Küçük bir mutfağınız varsa, alışverişten önce mutlaka alanın ölçümünü yapmanız gerekir.  Bu ölçümlerin sonucu, alanınızda bir yemek masası için önerilen maksimum boyutu sağlar. Yerleşim için ideal olarak 2.74 m kadar boşluk kalmasına dikkat edilmelidir. Etrafında ise yaklaşık 122 cm’lik bir yürüme alanı bulunması gerekir. Bu tarz bir boşlukla birlikte 4 kişilik mutfak masası ideal olacaktır. Böylece misafirleriniz veya siz servis sırasında oldukça rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz. Ancak daha stüdyo daire tarzı alanlarda rahatça hareket edebilmek için 2 kişilik mutfak masası gibi tasarımlar da seçebilirsiniz. 

Pratik ve İşlevsel Ürünler Seçin

Küçük alanlar için seçilen mutfak masası pratik ve işlevsel olmalıdır. Bu, sadece kullanıcıların rahatça oturmasına ve lezzetli bir yemeğin tadını çıkarmasına izin vermesi gerektiği anlamına gelmez, aynı zamanda pratiklik sağlamalıdır. Hareketi ve kullanımı özgürleştirmek için katlanır mutfak masası gibi çok yönlü ürünler tercih etmek iyi bir fikir olabilir. Çok fonksiyonlu açılır tasarımlar küçük mutfak gibi alanlar için bir olasılıklar dünyası sunar. Kare formda bir ürün dikdörtgen haline gelirken, yuvarlak mobilyalar da açıldığında oval olabilir. Misafirleriniz geldiğinde açılır modelleri daha büyük bir formda kullanabilir, günlük hayatta ise alandan tasarruf edebilirsiniz.

Minimal Tasarımlar Tercih Edin

Küçük alanları olabildiğince ferah göstermek istiyorsanız, sade ve net mobilyalar seçmeniz gerekir. Sadelik, küçük alanlarda yerden tasarruf etmenizi ve aynı zamanda ortamı daha düzenli tutmanızı sağlar. En popüler seçenek açık renklere ve net çizgilere sahip modellerdir. Gösterişsiz, sade ve yalın dikdörtgen veya kare tasarımlar, mutfağın genel anlamda daha ferah hissettirmesini sağlayabilir. Beyaz veya açık renklerde yuvarlak mutfak masası da sadelik açısından doğru bir seçim olabilir. Yuvarlak tasarımlar aynı zamanda etrafa daha fazla sandalye koymaya izin verdiğinden küçük mutfaklarda oldukça kullanışlıdır.

Küçük Mutfaklar için En İyi Mutfak Masası Şekli Nedir?

Küçük alanlar için mutfak masası takımı seçerken, boyut kadar mobilyaların şeklini de göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir. Oturma kapasitesini maksimum seviyede tutmak ve aynı zamanda ortamı daha ferah göstermek için bazı şekilleri seçmek daha avantajlı olabilir. Aşağıda farklı mobilya şekillerini ve küçük mutfaklar için en uygun modelleri bulabilirsiniz:

Dikdörtgen Mutfak Masası Modelleri

Dikdörtgen, estetik ve işlevsellik açısından pek çok kişi için standart bir seçimdir. Bu tip tasarımlar aynı zamanda açık mutfaklı evlerde bölünme yaratmak için işlevsel şekilde kullanılabilir. Gönlünüz geleneksel stilden yanaysa ve mutfağınızda yeterli hareket alanı kalıyorsa dikdörtgen tasarımlar iyi bir seçenek olabilir. Daha küçük bir alanınız varsa kare formda tasarlanan ve açıldığında dikdörtgene dönüşen seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

Kare Mutfak Masası Modelleri

Küçük mutfaklar söz konusu olunca yerden tasarruf etmeyi sağlayan ve pratiklik sunan kare masa modelleri, akla ilk gelen seçenekler arasında yer alır. Mutfağa mükemmel uyum sağlayan kare tasarımlar, genellikle 4 kişilik kapasitede sunulur. Stüdyo daire veya 1+1 evlerde daha küçük bir mutfak alanı varsa 2 kişilik kare modeller de iyi bir seçenek olabilir. Bu tarz kompakt alanlar için açılır kare formda işlev odaklı ürünleri seçebilirsiniz.

Yuvarlak Mutfak Masası Modelleri

Yuvarlak mutfak masası modelleri, küçük alanlar için en optimal seçeneklerin başında gelir. Diğer şekillere göre pek çok avantajı olan bu modeller, boyutlarına göre son derece işlevsel şekilde kullanılabilir. Yuvarlak tasarımların köşeleri olmadığından, ailenizin ve misafirlerinizin oturacakları yeri bulmaları için daha fazla alan vardır. Yuvarlak tasarımlar aynı zamanda geleneksel ve modern dekorasyona aynı anda uyarlanabilecek çok yönlülüğe sahiptir.

Oval Mutfak Masası Modelleri

Oval masa modelleri özellikle dar mutfaklarda son derece işlevsel bir kullanım imkanı sunar. Nispeten dar ve uzun mutfaklar için iyi bir seçim olan oval tasarımlar, sandalye yerine bank şeklinde mobilyalarla tamamlandığında alandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Oval tasarımlar da dikdörtgen tasarımlarla benzer şekilde açık mutfaklarda bölme rolü üstlenebilir.

Mutfak Masası Fiyatları

Küçük mutfaklarda alanı maksimize etmek için tercih edebileceğiniz her bütçeye ve beklentiye uygun pek çok farklı masa modeli mevcuttur. Genel olarak mutfak masası fiyatları; ürünün malzemesine, boyutuna ve modeline göre değişir. Divanev; yerden tasarruf etmenizi sağlayan pratik ve kullanışlı mutfak mobilyaları ile farklı bütçelere uygun çözümler sunar. Siz de hem bütçenize hem de tarzınıza en uygun küçük mutfak masası modellerini Divanev ayrıcalıkları ile seçebilir, daha ferah bir alanda vakit geçirmenin keyfini her an yaşayabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.