Koltuk Minderleri Nasıl Temizlenir?

 

Koltuk ve kanepeler evlerin ya da ofislerin en çok kullanılan mobilyaları arasında yer alır. Bu yoğun kullanım sebebi ile de koltuk minderleri ile kılıfları çabukça kirlenir ve zaman içerisinde gözle görülür lekeler oluşmaya başlar. Zamanında müdahale edilmediği takdirde bu lekeler kumaşa derinlemesine işleyebilir ve temizlik işlemini çok daha zorlu hale getirir. Hatta bazı lekeleri çıkartmak mümkün olmayabilir. Burada, koltuk minderlerini ve kılıflarını evde doğal yöntemlerle nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kılıf ve Koltuk Minderi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle koltuk minderinin kumaş içeriğini göz önünde bulundurmalı ve kullanım talimatlarında yer alan temizlik önerilerine uymalısınız. Çünkü bazı kumaşlar deterjan ya da farklı ürünlerle uyum sağlamayabilir ve bu da kılıf renginin bozulmasına sebep olabilir. Temizlik sırasında kullandığınız suyun sıcaklık derecesini de yine kumaş türüne göre belirlemelisiniz. Kullanım talimatlarında kumaşın makine ya da elde yıkama için uygun olup olmadığı bilgisi de yer alır. İkinci önemli unsur ise zamanında müdahaledir. Örneğin; zorlu bir kan lekesini çıkarmak istiyorsanız, leke oluşur oluşmaz temizleme işlemini başlatmalı ve kurumasına izin vermemelisiniz. Koltuk minderleri çoğunlukla makine yıkaması için uygunluk göstermez. Minder kılıfı için ayrı, minder için ayrı bir çalışma yapmanız gerekir. Minder kılıfını makineye alabiliyorsanız, yıkama işlemine geçmeden önce fermuar, cırt cırt ya da düğme bölümlerini kapatmaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu bölümler zarar görebilir ve kılıfın kullanım özelliği kaybolabilir.

Minder Kılıfı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Temizlik işlemine başlamadan önce minder kılıfı ve minderi ayırmanız gerekir. Kılıfı makineye atmadan önce, bu iş için tasarlanan süpürge başlıklarını kullanarak toz ve tüy arındırmasını yapabilirsiniz. Özellikle hayvan tüyleri, yıkama esnasında kumaşlara yapışabilir ve daha sonrasında bunları temizleme işlemi zorlu hale gelebilir. Minder kumaşınızı kullanma talimatına göre çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta ve uygun devir programında yıkamaya bırakabilirsiniz. Kumaşınız makine için uygun değilse, elde yıkama işlemi uygulayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta deterjan kullanımıdır. Elde yıkama yapsanız bile ürüne uygun bir deterjan kullanmaya ve bu kullanımda aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Elde yıkama suyuna eklediğiniz deterjanın tamamen çözülmesini sağladıktan sonra minder kılıfını suya batırabilirsiniz. Deterjan tamamen erimediği takdirde kılıf üzerinde kimyasal bir leke oluşmasına sebep olabilir. Kılıfı suda bir süre bekletip, deterjana işini yapması için zaman tanıyabilir ve ardından zarif bir çitileme uygulayabilirsiniz. Elde sıkma işlemi yaparken de kumaşı tahrip etmemeye dikkat edebilir ve kuruma işleminde kumaşın suyu kendi kendine bırakmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bunun için açık alanda kurutma yapmak daha doğru olacaktır.

Kolay Koltuk Minderi Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk minderleri için ideal temizlik işlemi düzenli olarak havalandırma yapmaktan geçer. Çünkü pek çok bakteri, virüs ve mikrop temiz hava ile yeterli süre temas ettiğinde, etkisini kaybedecektir. Bu yüzden kılıflarını yıkama gereği duymadığınız zamanlarda bile minderinizi açık bir alanda havalandırabilirsiniz. Ancak, havalandırma işlemini gündüz ve güneşli saatlerde yapmak daha sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra minder özelliğiniz uygun ise yani açıkta elyaf gibi dolgu malzemeleri yok ise elektrikli süpürgelerin uygun başlıkları ile zarif bir süpürme işlemi yapabilirsiniz. Minderi silme ihtiyacı hissediyorsanız, bunu kesinlikle nemli bir bezle yapmalısınız. Nemli bez minder üzerindeki tozları almanız için yeterli olacaktır, ancak yoğun ıslak bir uygulama minderin iç dolgusuna zarar verecektir. ‘’Koltuk nasıl temizlenir?’’ sorusunun ise farklı türden cevapları bulunmakta. Öncelikle koltuk yıkamaya uygun elektrikli bir makineye sahip olmanız gerekir. Böyle bir makineniz yok ise bu hizmeti veren profesyonel temizlik şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Koltuk temizleme işlemi yorucu bir iş gibi görünse de düzenli olarak yapılması gerekir. Bu sayede koltuk ya da kanepelerinizin kullanım ömrünü uzatabilir ve ev içinde gereken hijyen şartlarını oluşturabilirsiniz.

 

 

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.