2022 Ev Dekorasyonu Trendleri

 

2022'de Öne Çıkan Ev Dekorasyonu Trendleri

Zaman geçtikçe global ölçekte değişen iklim, teknolojik gelişmeler ve gündemler, toplumların estetik anlayışları ile beraber yaşam alışkanlıklarını da şekillendiriyor. Her yıl ortaya çıkan pek çok trend tamamen değişen alışkanlıklar üzerine yeniden yorumlanıyor. Bu değişimler ışığında 2022 ev dekorasyonu trendleri de mevcut estetik anlayışa göre değişim gösteriyor; buna paralel olarak zamanın ve çağın gündemine uygun dokunuşlar yapmamız gerekebiliyor. Küresel çapta yaygınlaşan diğer trendler gibi, 2022 ev dekorasyonu trendleri de kişinin yaşam kalitesini artırmak, pandeminin etkisiyle geçen zamanla bağlantılı olarak daha konforlu yaşam alanları oluşturmak ve doğayı eve taşımak çerçevesinde oluşuyor.

2022 ev dekorasyonu trendleri ışığında siz de evinizde büyük ya da küçük değişiklikler yapmak isterseniz, ev dekorasyon trendleri listemize göz atabilirsiniz.

Doğal Malzemeli Eşyalara Daha Çok Yer Açılıyor

2022 yılı hızla değişen moda anlayışına karşı duran bir özellik sergiliyor. Bu konuda zamanın ötesine geçen ve uzun ömürlü kullanımları destekleyen dekorasyon trendleri dikkat çekiyor. Geçmişten günümüze kadar estetik özelliğini kaybetmemiş ve asla eskimeyecek olan materyallerin kullanımı, ev dekorasyonuna hem modern hem dingin hem de huzurlu bir atmosfer sunuyor. Bu kapsamda taş, mermer, cam ve ahşap gibi doğal malzemeler mekanlarda kendisine daha çok yer buluyor.

Evde Doğa ile Buluşma Zamanı

Son yıllarda çevre bilincinin artması ile birlikte doğallık ve doğaya yönelim algısı günlük yaşantımızda daha çok önem kazanırken, 2022 ev dekorasyonu trendlerinde de yine ön plana çıkıyor. Bu yıl, hem doğa ile bütünleşmeyi sağlayacak daha naturel, yumuşak renklerin ön planda olacağı hem de işlevselliği yüksek, fonksiyonel ve ergonomik mobilyaların öncelikli tercih nedeni olacağı öngörülen ev dekorasyonu trendleri arasında yer alıyor. Doğallığa dönüş konseptli ev dekorasyonlarında evleri de stresten arındırmanın amaçlandığı gözlemleniyor. Bu sebeple, doğal hayatın verdiği huzuru eve taşımanın başlangıç noktası evde canlı bitki yetiştirmekten geçiyor. 2022 ev dekorasyonu trendlerinde, canlı iç mekan bitkilerinin de popülerliği artıyor. Doğanın yansımasını evinize taşıyan bitkiler, aynı zamanda ev dekorasyonlarında modern bir görünümün kapılarını da aralıyor.

Minimalizm Trendi

Tüm dünyada trend olan “az çoktur” anlayışını vurgulayan minimalizm, bu yıl da ev dekorasyonunda etkisini sürdürüyor. Son yıllarda evlerde çokça zaman geçirmenin etkisiyle günlük yaşamımızdaki farklı aktivitelerimize yer açmak ve her alanı aktif olarak kullanmak isteği evdeki eşyaların azaltılmasına, daha kullanışlı ve yerden tasarruf ettiren fonksiyonların tercih edilmesine sebep oluyor. Bu durum sadece ekstra alan yaratmıyor; ayrıca düzenli ve ferah yaşam alanları sayesinde evdeki günlük akışı da kolaylaştırıyor.

 Önceki yıllarda "aşırı minimalizm" olarak bilinen oldukça az eşyalı, aksesuar ve dekorasyon ürünlerine yer vermeyen, direkt olarak işlevselliğe odaklanan ve son derece az renk kullanımı sunan salon dekorasyonu tarzı artık geride kalıyor. 2022 ev dekorasyonu trendlerinde daha sıcak ve yalın mekanlar için minimalizm ile modern stil biraz daha harmanlanıyor ve ortaya son derece fonksiyonel ve yalın yaşam alanları çıkıyor.

Dokusunu Hissettiren Kumaşlar Kendine Yer Buluyor

Şerpa, buklet, kadife gibi hem konfor sunan hem de dokusunu hissettiren kumaşlar 2022 mobilya döşemelerinde ve tekstil ürünlerinde daha çok tercih ediliyor. Dokusuyla evlerde sıcaklık ve huzur hissi yaratan bu kumaşlar, kişiyi yalnızca iyi hissettirmekle kalmıyor aynı zamanda ev dekorasyonunda estetik bir görünümde sunuyor. Bu kumaşlara sahip canlı renklerde bir kadife berjeri cam kenarına yerleştirerek gün ışığı altında kitap okuyabilir, günün stresini ve yoğunluğunu dekorasyonunuzun pozitif enerjisi ile yok edebilirsiniz.

Çok Yönlü Alanlar ve Doğaya Dönük Renkler Ön Planda

Ev dekorasyonunun birçok farklı amaca uygun olması evde yaşayanların günlük rutinlerini kolaylaştırması açısından çok önemlidir. Bu sebeple bir alanın farklı etkinlikler ve işlevler için şekillendirilerek dönüştürülebildiği çok yönlü dekorasyonlar 2022 yılında çok daha yaygın hale geliyor. Salonların köşesine yerleştirilen bir çalışma masası, mutfakta yer alan tezgahın aynı zamanda bir yemek masasına da dönüştürülebilmesi ya da çocuk odalarında hem oyun hem de uyuma alanı sunan mobilyalar çok yönlü dekorasyonun temel örnekleri olabiliyor.

 Tüm bu dönüşüm ve değişimin yanı sıra 2022 ev dekorasyonunda renk uyumu doğaya daha yakın olma ihtiyacını da yansıtıyor. Zeytin yeşili, koyu sarı, okaliptüs, killi kahve ve hardal sarısı gibi renkler doğal kahverengi tonları ile birleşerek adeta yeryüzü renklerinden oluşan bir dekorasyon trendi sunuyor. Mobilyaları destekleyen koyu kahverengi ahşap döşemeler, doğanın tüm renkleri ile uyumu yakalarken parlak kırmızı, neon sarı ya da saks mavisi gibi cesur renkler 2022 yılında çok daha ender kullanılacak renk kartelasını oluşturuyor.

 Siz de 2022 yılının doğaya dönüş temasını içeren dekorasyon trendlerinde evinizde küçük dokunuşlarla büyük etkiler yaratmak isterseniz, Divanev ürün grubunda bulunan mobilya ve aksesuarlara hemen göz atabilirsiniz.

Divanev Divanev bir Yataş Grup markasıdır
© 2024 DivanEv. Tüm Hakları Saklıdır.